Kot ugniata łapami twoje ciało? Wiadomo, co chce przekazać
Zdarza się, że kot podczas ugniatania łapami wbije swoje pazury, zostawiając na ciele właściciela ślady i powodując ból. Jak zachować się w takiej sytuacji? Absolutnie nie należy karcić zwierzaka. Za jego zachowaniem nie stoją bowiem złe intencje. Wręcz przeciwnie.
Kiedy kot ugniata łapkami twoje ciało, może to być relaksujące, ale i bolesne, jeśli w ruch pójdą pazury. Znaczenie tego gestu wyjaśniła w rozmowie na kanale Silver TV behawiorystka Zuzanna Rajchert.
– Kocięta ugniatają brzuszek mamy, kiedy piją mleko. To zachowanie kojarzą z czymś bardzo przyjemnym. Czują się wtedy bezpieczne, czują spokój, jest im po prostu bardzo dobrze. To się przekłada na życie dorosłych kotów. (...) Kot może też ugniatać, aby poprawić sobie nastrój – wytłumaczyła.
Ugniatanie jest więc jednoznacznym sygnałem, że zwierzę czuje się przy nas bezpiecznie i swobodnie. Choć sam gest czasami może wywoływać dyskomfort, szczególnie jeśli kot wystawia swoje pazury, to jednak jest to wyraz kociej aprobaty i manifestacja poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zawinął kotkę w plastikowy worek i wyrzucił ją przy drodze. Teraz grozi mu więzienie
Kocha i oznacza terytorium
Jednym z powodów, dla których kot może upodobać sobie ugniatanie, jest znaczenie terytorium. Koty między opuszkami swoich łap mają gruczoły zapachowe, a poprzez taki gest mówią: "jesteś moim człowiekiem". Ekspertka Zuzanna Rajchert zaleca, aby w momencie, gdy poczujemy ból, nie reagować złością. Warto pamiętać, że w ten sposób kot wyraża swoje przywiązanie do nas. - Należy traktować to jak komplement - dodaje behawiorystka.
Rajchert zdradziła sposoby, które pomogą zmniejszyć dyskomfort związany z kocim zachowaniem, jakim jest ugniatanie. Warto podcinać kocie pazury oraz przekierowywać ugniatanie z naszego ciała na koc czy poduszkę. Warto mieć także pod ręką kawałek materiału, którym można osłonić ciało przed zadrapaniem i w ten sposób pozwolić kotu na okazywanie czułości.
Emocjonalne korzyści dla kota
Ugniatanie łapami ma też ważny wymiar emocjonalny dla samego zwierzaka. Czynność ta wyzwala dopaminę, która poprawia kocie samopoczucie, stanowi swoistą terapię psychologiczną. Dr Hannah Hart zaleca, by zwrócić uwagę, czy często ugniatanie łapami nie jest przypadkiem przejawem stresu.
– Nadmierne ugniatanie może być oznaką, że twój kot czuje się nieswojo lub jest niespokojny – podkreśliła.
Warto w takiej sytuacji przyjrzeć się, czy w otoczeniu nie ma czynników, które mogłyby niepokoić naszego pupila. Odpowiednia reakcja i zrozumienie kociego języka ciała to klucz do zbudowania silniejszej więzi z naszym zwierzakiem.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.