Sygnał, że kot przeprasza. Wysyła jednoznaczny komunikat

Koty nie mają poczucia winy, ale doskonale wyczuwają emocje swoich opiekunów. Jak rozpoznać kocie "przeprosiny" i jak na nie reagować? Nasz pupil wysyła jasne sygnały.

Kot
Kot
Źródło zdjęć: © Getty Images

Koty to niezwykle tajemnicze stworzenia, które rzadko okazują emocje w sposób, do jakiego przywykli ludzie. Czy zdarzyło ci się wejść do domu i odkryć przewrócony kwiatek, podarte zasłony lub pogryzione kable?

Jeśli liczyłeś na przeprosiny w stylu psa – z podkulonym ogonem i spuszczoną głową – możesz się rozczarować. Koty nie odczuwają winy w ludzki sposób, ale doskonale wyczuwają nasze emocje i potrafią reagować na nie w unikalny sposób.

Jak przepraszają koty?

Zwierzak, który widzi, że jesteś zdenerwowany, najpierw ocenia sytuację. Kot nigdy nie rzuci się od razu na ciebie z wylewnym "przepraszam". W zależności od swojej osobowości i stopnia przywiązania do opiekuna może obrać różne strategie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuczka kota z butelką. Właścicielka przypadkowo wszystko nagrała

1. Kontakt fizyczny – ocieranie się i ugniatanie

Jeśli kot zaczyna ocierać się o twoje nogi, ugniatać łapkami twoje ręce lub kolana, to prawdopodobnie jego sposób na załagodzenie napiętej atmosfery. W kocim języku oznacza to: "Jesteśmy przyjaciółmi, nie gniewaj się".

2. Lizanie po dłoniach

Niektóre koty liżą swoich opiekunów, zwłaszcza po dłoniach lub twarzy. To wyraz zaufania i przywiązania. Może to być również koci odpowiednik "przepraszam, nie chciałem".

3. Prezent w postaci zabawki lub upolowanej zdobyczy

Jeśli twój kot przynosi ci zabawkę lub nawet martwego gryzonia czy ptaka, może to być forma przeprosin lub wyraz oddania. To kocie "naprawienie szkód" poprzez ofiarowanie ci czegoś, co uważa za wartościowe.

Kocia mowa ciała – kiedy kot okazuje skruchę?

Koty nie mają wbudowanego poczucia winy, ale mogą wykazywać oznaki poddania, które w naszej interpretacji wyglądają jak przeprosiny.

  • Pochylona głowa i położone uszy – to znak, że kot jest niepewny sytuacji i przyznaje twoją dominację.
  • Unikanie kontaktu wzrokowego – kot zdaje sobie sprawę, że jesteś zdenerwowany i może chcieć uniknąć konfrontacji.
  • Spokojne podchodzenie – jeśli twój kot powoli podchodzi do ciebie po "incydencie" i siada w pobliżu, może to być jego sposób na załagodzenie sytuacji.

Jeśli widzisz, że kot w jakikolwiek sposób próbuje się "pogodzić", daj mu znać, że akceptujesz jego "przeprosiny". Możesz go pogłaskać, kiedy inicjuje kontakt lub dać mu smaczka.

Źródła: chillizet.pl, koty.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)