ModaKrótka historia mody: Paco Rabanne

Krótka historia mody: Paco Rabanne

Krótka historia mody: Paco Rabanne
Źródło zdjęć: © East News
Kamila Żyźniewska

Autor ikonicznych sukienek z metalowych płytek na stałe wpisał się w karty historii. Dlaczego nazywano go mianem enfant terrible francuskiej mody? Które gwiazdy pokochały jego oryginalne pomysły? Przy okazji 81. urodzin projektanta przypominamy najciekawsze momenty w twórczości tego artysty.

Umiejętności, które zdobył w trakcie swojej edukacji, stały się bardzo przydatne w zawodzie projektanta. Tym bardziej, że w latach 60. - dekadzie, w której stawiał pierwsze kroki w branży - w modzie kluczowe były geometryczne i surowe formy oraz wymagające niezwykłej precyzji konstrukcje z niekonwencjonalnych materiałów.

Twórczość Paco Rabanne szybko znalazła uznanie w modzie lat 60. Zwłaszcza, że były to czasy ogromnej popularności nurtu "space age", wynikającego z fascynacji futuryzmem, nowymi technologiami i tematyką kosmiczną. Autor ikonicznych sukienek z metalowych płytek na stałe wpisał się w karty historii. Dlaczego nazywano go mianem enfant terrible francuskiej mody? Które gwiazdy pokochały jego oryginalne pomysły? Przy okazji 81. urodzin projektanta przypominamy najciekawsze momenty w twórczości tego artysty.

[ **

Diety 2016** ]( http://diety.wp.pl/index.php/mid/67/fid/1935/kalorie/diety?lifestyle )

1 / 6

"12 sukienek nienadających się do noszenia"

Obraz
© AFP

Urodził się 18 lutego 1934 roku w Pasaia w Kraju Basków, jednak tuż po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej uciekł wraz z matką do Francji. Po skończeniu architektury rozpoczął współpracę z domami mody Balenciaga, Dior i Givenchy, projektując dla nich biżuterię, a w 1966 roku postanowił skoncentrować się na własnym biznesie, zakładając autorską markę.

To właśnie w tym czasie wywołał wielką rewolucję w modzie, przedstawiając publiczności kolekcję wykonaną w całości z tak nieoczywistych materiałów jak metal, plastik, papier czy krepina. Już z założenia jego pomysły nie miały nic wspólnego z funkcjonalnością, co sugerowała sama nazwa kolekcji "12 Unwearable Dresses", czyli "12 sukienek nienadających się do noszenia". Projekty może nie należały do praktycznych, ale estetycznie zachwycały.

2 / 6

Piękno według Paco Rabanne

Obraz
© East News

Jak powiedziała kiedyś matka Paco Rabanne: "W modzie możesz pozwolić sobie na całkowite wyzwolenie, z wyjątkiem jednego - nigdy nie podważaj kobiecego piękna".

Jej słowa stały się dla niego na tyle ważne, że potraktował je jako motto swoich kolekcji.

3 / 6

Kosmiczne wyścigi i Barbarella

Obraz
© East News

W czasach, kiedy Stany Zjednoczone i ZSRR konkurowały ze sobą w dziedzinie eksploracji kosmosu, wzrosło zainteresowanie m.in. tematyką science fiction. Nic więc dziwnego, że futurystyczną modą Paco Rabanne zainteresował się reżyser filmowy Roger Vadim, autor kultowej już produkcji "Barbarella" (1968) z tytułową rolą Jane Fondy. Chłodna, wyrachowana i bardzo świadoma swojej seksualności główna bohaterka doskonale wpisała się w wizerunek nowoczesnej kobiety lat 60, a projekty Rabanne pasowały do niej idealnie. To właśnie one pojawiły się w garderobie kosmicznej heroiny.

4 / 6

Gwiazdy lat 60. pokochały modę Paco Rabanne

Obraz
© East News

Ubrania z metalowych płytek łączonych ogniwami łańcucha w ciężkie tekstury szybko stały się znakiem firmowym marki. Futurystycznymi projektami Paco Rabanne z miejsca zainteresowały się znane osobowości, na czele z piosenkarkami i aktorkami Jane Birkin i Francoise Hardy (na zdjęciu obok), gwiazdą francuskiej piosenki Sylvie Vartan czy ikoną kina Audrey Hepburn (metalową sukienkę nosiła w filmie "Dwoje na drodze" Stanleya Donena).

"Kobieta jutra będzie skuteczna, uwodzicielska i ponadprzeciętna. Na takiej właśnie kobiecie jestem w stanie wyobrazić sobie swoje projekty" - wyznał kiedyś Rabanne.

5 / 6

Lady Gaga w sukience marki Paco Rabanne

Obraz
© East News

Współczesne gwiazdy również pokochały wyraziste pomysły domu mody Paco Rabanne, a wśród nich nie zabrakło oczywiście piosenkarki Lady Gagi. W srebrnej sukience inspirowanej projektami z lat 60. wokalistka pojawiła się przy okazji rozdania nagród MTV EMA w 2011 roku.

6 / 6

Paco Rabanne dziś

Obraz
© East News

Choć znany projektant obecnie odpoczywa na emeryturze (jego ostatni pokaz odbył się w 1999 roku), jego następcy nie zapomnieli o tym, co jest najbardziej kluczowe dla mody Paco Rabanne. Charakterystyczne sukienki z metalowych płytek nie odeszły w zapomnienie i regularnie pojawiają się na wybiegach przy okazji pokazów kolekcji francuskiej marki.

Znanego Hiszpana na stanowisku projektanta zastąpiły m.in. takie nazwiska jak Manish Arora czy Lydia Maurer. Obecnie funkcję dyrektora kreatywnego marki Paco Rabanne sprawuje francuski projektant Julien Dossena.

Od 1968 roku firma działa również prężnie w branży perfumeryjnej, w ramach stałej współpracy z marką Puig. W odróżnieniu od niekonwencjonalnej mody, zapachy Paco Rabanne z sukcesem podbiły komercyjny rynek, błyskawicznie trafiając do szerokiego grona klientów na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)