Krystyna Łybacka nie żyje. Kim była?
Nie żyje Krystyna Łybacka - była minister edukacji, posłanka i europosłanka. Miała 74 lata. Zmarła w poniedziałek wieczorem w poznańskim szpitalu po ciężkiej chorobie. Politycy składają kondolencje rodzinie.
21.04.2020 | aktual.: 21.04.2020 11:48
Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 r. w Jutrosinie. Była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowcą akademickim. W roku 1991 po raz pierwszy zdobyła mandat Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który sprawowała nieprzerwanie do roku 2014. Wówczas zdobyła mandat eurodeputowanej VIII kadencji. Od 19 października 2001 do 2 maja 2004 pełniła funkcję ministra edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera.
Krystyna Łybacka - mąż, rodzina
Na temat życia prywatnego Krystyny Łybackiej wiemy niewiele. Na świat przyszła jako córka Franciszka i Anny Maćkowiaków. W 1967 roku przyjęła nazwisko męża. Para nie doczekała się dzieci. W 2009 roku w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" zdradziła, że miała dwa śluby - najpierw cywilny w listopadzie, a dopiero trzy miesiące później kościelny.
Mąż Wojciech był jej pierwszą i ostatnią miłością. - Tu w ratuszu brałam ślub cywilny. 11 listopada 1967 roku. W ratuszu, bo wtedy nie było jeszcze Wagi. Wyszliśmy dokładnie w południe, razem z koziołkami. To było jeszcze na studiach, cała grupa przyszła i ktoś krzyknął do mojego męża: Wojtek, biegiem do kolektury. Wtedy była taka gra Koziołki, ówczesny totolotek. A mój mąż: No nie, dwa szczęścia na raz? Kościelny dopiero w lutym następnego roku. Przyspieszyliśmy cywilny ze względu na spółdzielnię mieszkaniową. Chodziło o zlikwidowanie dwóch książeczek, zwiększenie wkładu i założenie jednej - powiedziała "Gazecie Wyborczej".
Krystyna Łybacka w 2019 roku została uznana za najbardziej pracowitego europarlamentarzystę w kategorii edukacja, kultura i media w ramach plebiscytu MEP Awards organizowanego przez "The Parliament Magazine". W tym samym roku poinformowała o zakończeniu działalności publicznej.
Zobacz także
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także: SIŁACZKI – program Klaudii Stabach. Historie inspirujących kobiet