Blisko ludziKsiążę William zaręczony! To będzie ślub roku!

Książę William zaręczony! To będzie ślub roku!

Książę William zaręczony! To będzie ślub roku!
Źródło zdjęć: © AP
16.11.2010 17:32, aktualizacja: 17.11.2010 12:31

Dwór księcia Walii Karola, Clarence House, potwierdził
oficjalnie, iż drugi w kolejności do brytyjskiego tronu 28-letni książę William, wnuk królowej
Elżbiety II, zaręczył się z Catherine (Kate) Middleton. Ślub odbędzie się w przyszłym roku.

Dwór księcia Walii Karola, Clarence House, potwierdził oficjalnie, iż drugi w kolejności do brytyjskiego tronu 28-letni książę William, wnuk królowej Elżbiety II, zaręczył się z Catherine (Kate) Middleton. Ślub odbędzie się w przyszłym roku. Ujawniono, iż para zaręczyła się w Kenii na wakacjach. Terminu ślubu nie podano, jednak za najbardziej prawdopodobny miesiąc uchodzi lipiec, a za możliwą datę 23 lub 29 lipca. Wiadomo za to, że ślub odbędzie się w Londynie.

Wcześniej spekulowano, iż ceremonia odbędzie się w prywatnej kaplicy królewskiej św. Jerzego na zamku Windsor, gdzie w 2005 r. pobłogosławiono związek następcy tronu księcia Walii Karola z Camillą Parker-Bowles.

W 2011 r. przypada 30. rocznica ślubu księcia Karola z Dianą Spencer, matką Williama, w opactwie westminsterskim.

Wiadomość nie jest niespodzianką. O tym, że do ślubu dojdzie w 2011 r. tabloidy spekulowały od pewnego czasu, wskazując, iż 2012 r. nie wchodzi w grę, ponieważ jest to rok diamentowego jubileuszu Elżbiety II, a do 2013 r. Middleton nie będzie czekać.

Bukmacherzy zaprzestali nawet przyjmowania zakładów, uznając, że ślub jest murowany i że osoby posiadające zakulisową wiedzę chcą zbić kapitał zanim wiadomość zostanie oficjalnie potwierdzona.

W sierpniu br. tabloidy obiegła wiadomość, iż książę William (pełne nazwisko William Arthur Philip Louis Mountbatten-Windsor) otrzymał ultimatum od narzeczonej Kate Middleton: albo ślub, albo rozstanie. Wybrał ślub.

Para poznała się na studiach na szkockim uniwersytecie St. Andrews w 2001 r. Middleton wpadła w oko księciu w czasie studenckiego pokazu mody. Związek został upubliczniony w 2005 r., gdy oboje zostali sfotografowani na zimowych wakacjach w szwajcarskim Klosters.

W 2006 r. związek o mało się nie rozpadł. 24-letni wówczas książę William nie czuł się gotów do związku małżeńskiego, a towarzystwo Kate przedkładał nad przebywanie z kolegami z wojska i nocne życie w ekskluzywnych klubach.

Zrywając z Kate książę stracił sporo publicznej sympatii, ale rozstanie trwało tylko kilka miesięcy. W 2008 r. William bez zgody przełożonych poleciał helikopterem do narzeczonej i wylądował w polu.

Middleton pochodzi z Berkshire z rodziny milionerów. Skończyła Marlborough College - jedną z pięciu najbardziej ekskluzywnych szkół prywatnych w Anglii. Ma dwoje rodzeństwa. Rodzice zbili fortunę, prowadząc firmę wysyłkową wyspecjalizowaną w akcesoriach na przyjęcia. Matka pracowała w przeszłości jako stewardesa.

W odróżnieniu od Williama, Middleton nie pochodzi z rozbitej rodziny (rodzina królewska bywa nazywana najbardziej dysfunkcyjną w całym Zjednoczonym Królestwie) i w klasowym społeczeństwie angielskim uważana jest bardziej za osobę z klasy średniej niż wyższej.

Książę William zakończył szkolenie na pilota helikoptera ratunkowego w bazie RAF na wyspie Anglesey w Walii i przed kilkoma miesiącami otrzymał odznakę mundurową pilota, tzw. skrzydła. Mieszka w pobliżu bazy w domu zakupionym i wyremontowany nakładem 1,4 mln funtów. Tam też ma zamieszkać po ślubie.

Innymi wczesnymi oznakami wskazującymi na bliski ożenek Williama z Middleton były pogróżki prawników dworu królewskiego wobec paparazzich za naruszenie prawa do prywatności Kate, a ostatnio - zaproszenie jej rodziców do prywatnej rezydencji księcia Karola na terenie zamku Balmoral w Szkocji, co musiało nastąpić za aprobatą Elżbiety II, do której posiadłość należy.

Źródło artykułu:PAP