Blisko ludziKsiążka dla dzieci w publicznych szkołach. "Bądź miła" dla molestującego

Książka dla dzieci w publicznych szkołach. "Bądź miła" dla molestującego

"Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny" to książka rozdawana podczas warsztatów w jednej ze szkół publicznych, która ma przekazywać fundamentalne prawdy i wartości dzieciom oraz młodzieży. Jedną z nich jest okazywanie szacunku oprawcy, który nas molestuje.

Książka dla dzieci w publicznych szkołach. "Bądź miła" dla molestującego
Źródło zdjęć: © pexels.com
Agata Porażka

01.10.2018 | aktual.: 01.10.2018 21:47

"Ta książka jest wywrotowa" - tymi słowami zaczyna się opis produktu na stronie internetowej księgarni Empik.com - "Mówi, że seksualność jest piękna i uświęcona. Mówi, że miłość może być zarazem namiętna i czysta, pełna wzajemnego zrozumienia i wierna, zmysłowa i duchowa. Stanowczo odradzana w przypadku alergii na piękno i prawdę".

Wspomniane zalecenia dotyczą m.in tego, jak zachować się w przypadku molestowania. W rozdziale zatytułowanym "Jak powiedzieć NIE nauczycielowi lub szefowi" autor książki, ksiądz Jean-Benoit Casterman, radzi, aby przede wszystkim traktować oprawcę z szacunkiem i prosić go o to samo: "Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w twoją stronę, ale, że będzie ci jeszcze milej, jeśli będzie cię szanował".

W dalszej części tekstu pojawiają się również takie rady jak: "W żadnym wypadku nie bądź niegrzeczna, nie okazuj niesmaku: poniżysz i zranisz go, co może sprawić, że zechce się zemścić. Z szacunkiem podejdź do tego, że będzie czuł się urażony. Bądź miła".

Prezes fundacji Rodzice Mają Głos, Dorota Łoboda, udostępniła zdjęcie fragmentu książki wraz z informacją, że jest rozdawana dzieciom z klas ósmych "po warsztatach finansowanych przez urząd dzielnicy przeprowadzonych w szkole publicznej w czasie obowiązkowych lekcji".

Niestety, bycie miłym może zadziałać, gdy ktoś narusza naszą przestrzeń, ale w przypadku molestowania seksualnego jedyną słuszną odpowiedzią jest stanowcze "nie". Takie zachowanie wpajane jest dzieciom nawet przed wspomnianą 8 klasą, a w późniejszych latach definicja molestowania się w żaden sposób nie zmienia. Zachowanie ofiar i sprzeciw wobec oprawców także nie powinien.

* A czy twoje dziecko ma jakąś nietypową historię ze swojej szkoły? Jeśli chcesz się podzielić z nami swoimi doświadczeniami, prześlij je przez dziejesie.wp.pl*

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)