Blisko ludziKto nam zagra na weselu?

Kto nam zagra na weselu?

Kto nam zagra na weselu?
Źródło zdjęć: © 123RF

04.03.2013 16:05, aktual.: 15.03.2013 18:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wśród ważnych decyzji związanych ze ślubem i weselem, kwestia oprawy artystycznej jest niezwykle istotna. To zespół muzyczny ma zadbać o atmosferę, podkręci nastrój i wywoła klimat pełen wzruszeń. Choć wszystkie weselne kapele mają w swoim repertuarze „Windą do nieba”, wam zależy, żeby wybrać tą najlepszą.

Wśród ważnych decyzji związanych ze ślubem i weselem, kwestia oprawy artystycznej jest niezwykle istotna. To zespół muzyczny ma zadbać o atmosferę, podkręci nastrój i wywoła klimat pełen wzruszeń. Choć wszystkie weselne kapele mają w swoim repertuarze „Windą do nieba”, wam zależy, żeby wybrać tą najlepszą.

W 1984 roku na pewnym weselu w Poznaniu wydarzył się cud. Przez szczęśliwy splot wydarzeń w hotelu Adria kilka kawałków zagrał zespół Iron Maiden. Historia lubi się powtarzać i jeśli urządzacie wesele tego lata może się trafić, że wpadnie do was np. Bon Jovie albo Kings of Leon, którzy koncertować będą w Polsce. Jeśli jednak nie wierzycie cuda – oto kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać zatrudniając zespół muzyczny na wesele.

Koszty

Budżet jest jednym z ważniejszych czynników przy wyborze zespołu muzycznego. Grupy wieloosobowe (prawie małe orkiestry) wyceniają się zwykle wyżej niż kameralne tria. Jeśli zespół przejmuje rolę wodzireja prowadzącego imprezę – wynagrodzenie muzyków będzie odpowiednio większe.

Zespoły grające na żywo mają wyższe stawki niż korzystające z podkładów profesjonalnych grupy. To od was zależy, na którą opcję się zdecydujecie i jaki charakter ma mieć oprawa muzyczna na waszym weselu. Jednak na licznych forach poświęconych weselom przewija się jednak sugestia, że nie opłaca się oszczędzać na zespole muzycznym, wynajmowanym na weselną imprezę. Jeśli „tniecie koszty”, zdecydujcie się na DJ’a, zamiast szukać półśrodków.

Jak znaleźć zespół marzeń?

Najlepszym sposobem znalezienia zespołu muzycznego jest możliwość zobaczenia muzyków w akcji, np. na weselu, na które zostaliście zaproszeni. Możecie wówczas zobaczyć, jak prezentują się muzycy, jaki mają styl i w jaki sposób radzą sobie z prowadzeniem imprezy. Inną metodą jest polecenie zaufanej osoby, zadowolonej z usługi zespołu. Poszukiwania na forach internetowych i stronach dla organizujących wesele to pracochłonny sposób, ale warty wysiłku. Czasem zespoły muzyczne biorą też udział w targach ślubnych, reklamując swoje usługi.

Portfolio weselne

Jeśli zespół muzyczny, który was zainteresuje ma swoją stronę internetową, znajdziecie na niej wszystkie ważne informacje dotyczące grupy. Zespoły weselne na swoich stronach często zamieszczają krótkie filmiki, będące prezentacją ich umiejętności, albo też video, nagrane bezpośrednio na imprezach, w których brali udział. Czasem zespoły załączają też referencje od byłych pracodawców. Warto informacje ze strony skonfrontować z informacjami na forach internetowych i sprawdzić, czy grupa jest polecana.

Doświadczenie

Choć początkujący muzycy są pełni zapału (i tańsi), to zwykle zespół muzyczny z wieloletnim doświadczeniem daje gwarancję doskonałej zabawy. Weselni rutyniarze wiedzą jak poprowadzić imprezę, czego potrzebują goście, w którym momencie podkręcić atmosferę, a w której zaordynować przerwę.

Praktyka czyni mistrza, a rutyna wcale nie oznacza, że zespół będzie „odbębniał” kolejne kawałki. Wynajmując zespół muzyczny spytajcie, ile lat grają razem, ile w aktualnym składzie i jak często byli zapraszani na wesela np. w ostatnim roku.

Repertuar

Już na etapie wstępnych poszukiwań zespołu weselnego, musicie określić przy jakim rodzaju muzyki chcecie się bawić na własnym weselu. Czy interesują was weselne przeboje, przeplatane najnowszymi hitami, czy raczej, chcecie, aby muzyka była miłym „tłem”, np. kameralnym jazzem, bez ludowych energicznych przyśpiewek. Wśród zespołów weselnych zdarzają się grupy uniwersalne: potrafiące zagrać wszystko i dla każdego. Jednak wiedząc, co lubicie wy i wasi goście, szukajcie zespołów, specjalizujących się wśród wybranych przez was stylów muzycznych.

Zespół – orkiestra

Wynajmując zespół muzyczny, dowiedźcie się czy artyści oprócz zapewnienia oprawy, poprowadzą też imprezę. W standardowym repertuarze zespołu znajduje się zwykle zaproszenie pary młodej do pierwszego tańca, inicjowanie zabawy na parkiecie, namawianie gości do wznoszenia toastów, zapowiedź oczepin. Zespół powinien też radzić w sytuacjach zaskakujących lub nieoczekiwanych, np. wtedy, gdy rozochocony wujek zamierza zaprezentować swój talent wokalny. Zapytajcie, czy zespół ma góry ustalony scenariusz wesela i czy możecie w niego ingerować, nanosząc swoje zmiany.

Cała sala, czyli oczepiny

Zespół weselny zwykle zawiadują zabawami weselnymi. Zazwyczaj solista zespołu jest jednocześnie mistrzem ceremonii, czyli prowadzi imprezę. Warto spytać artystów, jakie zabawy oczepinowe mają swoim repertuarze. Opłaca się też wcześniej wspólnie ustalić, czy zależy wam na tradycji, czy nie macie zahamowań przed najbardziej frywolnymi szaleństwami. Jeśli zespół dysponuje przygotowanym wcześniej konspektem, albo ma kilka scenariuszy imprezy – punkt dla niego.

Ważne pytania

Jeśli zdecydowaliście się wybrać standardowy zespół weselny, po pytaniu o doświadczenie i ogólne umiejętności, warto zadać serię pytań szczegółowych. Ważną kwestią jest to ile zespół zna utworów, ile spośród nich to weselne evergreeny, ile przeboje wszechczasów, a ile – najnowsze hity. Spytajcie, czy muzycy znają zagraniczne przeboje, czy są otwarci na prośby gości i tzw. „piosenki na życzenie”.

Zespół będzie towarzyszył wam i gościom nawet przez dziesięć godzin imprezy, wiec warto wcześniej ustalić, ile będzie powtórek i ile razy zagrany zostanie „Windą do nieba”. Koniecznie ustalcie ile czasu będą trwały bloki muzyczne, a także przerwy i ile ich będzie w trakcie całego przyjęcia.

Kilka drobiazgów

Podczas spotkania z zespołem, który chcecie zatrudnić warto pytać o wszystkie kwestie. Ustalcie wcześniej, jak będą ubrani muzycy, o której chcą zjawić się w domu weselnym i ile czasu potrzebują, aby rozstawić sprzęt, wypróbować nagłośnienie i dźwięk. Spytajcie, czy muzycy mają jakieś specjalne wymagania, co do posiłków, o której chcą spożyć kolację, czy potrzebują osobne pomieszczenie, czy też chcieliby zjeść z innymi gośćmi. Warto też ustalić, czy członkowie zespołu będą spożywali alkohol i w jakich ilościach (możecie zastrzec, że nie życzycie sobie takiej sytuacji).

Ważna umowa

Spisywanie pisemnej umowy z zespołem weselnym jest nie tylko nieistotną formalnością. Taka umowa da zarówno wam jak i zespołowi pewne poczucie bezpieczeństwa i zapobiegnie niechcianym nieporozumieniom. Zawarte są w niej kwestie nie tylko finansowe, ale także wszelkie wcześniejsze ustalenia dotyczące waszych wymagań i potrzeb zespołu, a także czy muzycy opłacają składki na rzecz ZAIKS-u.

Dobry zespół?

Jeśli macie do czynienia z profesjonalistami, którzy niejedną imprezę weselną prowadzili i którzy doskonale rozumieją potrzeby oraz wymagania pary młodej, rozmowa kwalifikacyjna będzie tylko formalnością. Jeśli zespół po przedstawieniu się i odpowiedzi na wasze pytania, będzie chciał was poznać, zaznajomić się z waszymi wymaganiami i potrzebami - możecie być spokojni. Jeśli artyści będą zadawać pytania, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej oraz spokojnie wyjaśniać wszystkie kwestie – to oni zagrają na waszym weselu.

(alp/bb), kobieta.wp.pl

Więcej na temat ślubu:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także