Kwiaty doniczkowe domowe. 5 zielonych i wysokich roślin do domu

Kwiaty doniczkowe domowe. 5 zielonych i wysokich roślin do domu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

26.11.2018 14:20

Rośliny zielone i wysokie to świetna ozdoba każdego mieszkania. Mogą stanąć na komodzie, kwietniku lub po prostu na podłodze. Nie tylko tchną w pomieszczeniu życie, ale również dodadzą mu przytulności. Oto kilka najpopularniejszych wysokich, zielonych kwiatów domowych.

Rośliny wysokie i zielone – chamedora wytworna

Chamedora wytworna należy do rodziny palm. Często nazywana jest właśnie palmą koralową. Jest bardzo drobna, ma wąskie łodyżki i cienkie, acz liczne listki, układające się w pióropusz u krańców łodyg. Jest to wysoka roślina doniczkowa o jasnozielonym kolorze.

Najlepszym stanowiskiem dla chamedory wytwornej jest półcień, w którym wzrasta naturalnie. Lubi temperaturę pokojową i żyzną glebę o odczynie delikatnie kwaśnym. Ta wysoka roślina doniczkowa potrzebuje zraszania wodą i umiarkowanego podlewania.

Kwiaty w domu – zielona i wysoka szeflera

Kolejny popularny zielony, wysoki kwiat domowy to szeflera drzewkowata. Charakteryzuje ją koliste ułożenie ciemnozielonych liści wokół końcówki łodyżki. Ta roślina nie lubi nadmiaru wody ani słońca. Najlepszym stanowiskiem będzie to, do którego dociera światło rozproszone.

Szeflera lubi umiarkowaną temperaturę powietrza, ale nie powinna być eksponowana na przeciągi. Podlewać należy ją umiarkowanie raz w tygodniu (latem ilość wody można nieco zwiększyć).

Monstera – ciekawa roślina doniczkowa

Monstera to bardzo popularna roślina zielona domowa, wzrastająca niekiedy nawet do 200 cm. Posiada duże błyszczące liście z charakterystycznymi dziurami. Roślina przepada za cieniem, choć przez wystawienie na słońce (ale nie nadmierne) jej liście są bardziej wystrzępione.

Podlewanie tej wysokiej rośliny powinno następować po wysuszeniu podłoża, co daje mniej więcej odstęp tygodnia. W okresie grzewczym warto zraszać liście. Idealną temperaturą do wzrostu monstery jest temperatura pokojowa.

Najmodniejszy wysoki kwiatek do domu – pachira wodna

Pachira wodna to w ostatnich latach hit wśród wysokich kwiatów domowych. Zasługą tego jest najprawdopodobniej jej ozdobna łodyga. Otóż, gdy kwiatek jest młody, jego łodyżki są bardzo elastyczne, przez co łatwo je formować na przykład w warkocz. Nad łodygą natomiast rozkłada się bujna czupryna liści, nieco podobnych do tych u szeflery.

Ten domowy kwiatek wysoki potrzebuje ciepła i stałej wilgotności podłoża, choć należy zadbać, aby woda nie zalegała w podstawce, bo doprowadzi do zgnicia korzeni.

Zamiokulkas w domu – ozdobna roślina zielona

Zamiokulkas to bardzo efektowny kwiat doniczkowy, który może pochwalić się intensywnie ciemnozielonymi, grubymi i gęstymi liśćmi. Z racji swojego koloru roślina będzie lubowała się w stanowiskach półcienistych lub cienistych. Dorasta maksymalnie do 120 cm.

Ziemia do uprawy zamiokulkasa powinna być lekka i przepuszczająca wodę. Nie lubi on bowiem zbyt wilgotnego podłoża. Podlewanie powinno być raczej umiarkowane, najlepiej raz w tygodniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także