Trwa ładowanie...

Lek na ADHD pomaga kobietom w wieku menopauzalnym

Lek stosowany w terapii ADHD pozytywnie wpływa na funkcjonowanie poznawcze kobiet znajdujących się w okresie przekwitania

Share
Lek na ADHD pomaga kobietom w wieku menopauzalnymŹródło: Shutterstock
d2og50k

Lek stosowany w terapii ADHD pozytywnie wpływa na funkcjonowanie poznawcze kobiet znajdujących się w okresie przekwitania – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Psychopharmacology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) dowiedli, że lisdeksamfetamina (LDX) – preparat wykorzystywany do leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) – poprawia koncentrację, pamięć i funkcje wykonawcze u kobiet przechodzących klimakterium.

W badaniu wzięły udział 32 zdrowe kobiety w wieku 45-60 lat, które skarżyły się na osłabienie funkcjonowania poznawczego na skutek menopauzy. Panie przez cztery tygodnie przyjmowały lisdeksamfetaminę. Następnie część z nich kontynuowała branie leku przez cztery kolejne tygodnie, a pozostałe otrzymały w tym czasie placebo (środek neutralny).

d2og50k

Okazało się, że u kobiet przyjmujących lek na ADHD wystąpiła 41-proc. ogólna poprawa funkcjonowania poznawczego. U kobiet przyjmujących placebo liczba ta sięgnęła jedynie 17 proc.

Największe pozytywne zmiany zaobserwowano na skalach mierzących m.in. motywację do pracy, zdolność do organizacji czasu, koncentrację, szybkość przetwarzania informacji, wydajność pamięci roboczej i zdolność do przywoływania informacji.

- Chociaż wykazaliśmy, że krótkoterminowe stosowanie LDX jest skuteczne w odniesieniu do kilku obszarów funkcjonowania, dobrze byłoby przeprowadzić badania długoterminowe, które potwierdziłyby te rezultaty. Ważne też, by klinicyści przed podaniem LDX upewnili się, że osłabienie procesów poznawczych u kobiet jest skutkiem menopauzy, a nie konsekwencją innych patologicznych zmian – podsumowuje koordynator badania C. Neill Epperson.

Lisdeksamfetamina (LDX) to środek stymulujący, który sprzyja uwalnianiu dopaminy w mózgu. Obecnie jest on stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz zaburzeń odżywiania z epizodami niekontrolowanego objadania się (BED). (PAP)

ooo/ agt/

d2og50k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2og50k
d2og50k