Lekarz odradza ciężarnym. "Kończy się na oddziale patologii"
"Kiedy kobieta ma pecha i przyjeżdża do nas na dłużej, a w dodatku trafia na okres przed halnym, często kończy się to na oddziale patologii ciąży" - ostrzega dr Adam Perek.
Górskie powietrze i malownicze krajobrazy przyciągają turystów z całej Polski, w tym przyszłe mamy szukające regeneracji i odpoczynku w trakcie ciąży. Jednak w przypadku Podhala i słynnego halnego może to być nie najlepszy wybór.
Lekarze ostrzegają przed negatywnym wpływem tego zjawiska atmosferycznego, zwłaszcza na zagrożone ciąże. Dr Adam Perek, lekarz pracujący w regionie, otwarcie podkreśla, że halny potrafi być czynnikiem pogarszającym stan zdrowia przyszłych mam i może prowokować komplikacje ciąży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciąża urojona Katarzyny Habsburżanki? Królowa panicznie bała się swojego męża
Halny i jego wpływ na ciążę
Halny, nazywany wiatrem fenowym, to jedno z najbardziej charakterystycznych zjawisk pogodowych na Podhalu. Silny, ciepły wiatr przynoszący nagłe zmiany ciśnienia, nie tylko wywołuje migreny i problemy kardiologiczne, ale również wpływa na zdrowie kobiet w ciąży. Jak wskazują badania i obserwacje, w okresach przed wystąpieniem halnego oddziały patologii ciąży w szpitalach na Podhalu są przepełnione.
Dr Adam Perek, cytowany w książce Dawida Góry "Halny. Wiatr, który niesie obłęd", zauważa, że halny jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży z powikłaniami.
"Panie przyjeżdżają do nas, aby odetchnąć świeżym powietrzem. Błąd! Kiedy kobieta ma pecha i przyjeżdża do nas na dłużej, a w dodatku trafia na okres przed halnym, często kończy się to na oddziale patologii ciąży".
Halny ma wpływ na pacjentów
Zwraca uwagę na brak świadomości wśród lekarzy spoza regionu.
"Zdarza się, że ginekolodzy z pozostałej części Polski kierują ciężarne pacjentki w góry. Niestety wynika to z głębokiej niewiedzy na temat zjawisk fizykochemicznych. O tym na studiach się nie mówi. Trzeba wgryźć się w temat albo najlepiej pracować tutaj i obserwować wszystko własnymi oczyma".
Górski klimat, choć kuszący dla turystów, może być wyzwaniem. Nagłe zmiany ciśnienia, charakterystyczne dla regionów górskich, wpływają na funkcjonowanie organizmu, a w połączeniu z halnym stają się dodatkowym obciążeniem.
"Fen ma wpływ na każdą patologię. Jest czynnikiem, który pogarsza stan osoby już mającej problemy ze zdrowiem. I to niezależnie od tego, czy mówimy o pacjencie z kardiologii, pulmonologii, ginekologii czy psychiatrii. Halny ma bezwzględnie negatywny wpływ na ciążę. I powtarzam to ciężarnym, które przyjeżdżają do Zakopanego, aby odpocząć czy zregenerować organizm" - czytamy w książce Dawida Góry.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl