Trwa ładowanie...

LGBT+ - co to jest? W polskiej polityce toczą o nie wojny

LGBT oraz LGBTQ są na ustach wszystkich Polaków. Głównie za sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat karty LGBT+. Czym są te ugrupowania i kogo zrzeszają? Rozwiewamy wątpliwości.

LGBT+ - co to jest? W polskiej polityce toczą o nie wojnyŹródło: iStock.com, fot: joegolby
d2cntye

LGBT - co to jest?

LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej rozbieżnej z płcią biologiczną.

Termin użyty został po raz pierwszy w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Do powszechnego użycia wszedł jednak dopiero w latach 90.

LGBT a LGBTQ - czym się różnią?

Społeczność LGBTQ oprócz lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transgenderycznych zrzesza również osoby queer, czyli ogół ludzi nieheteroseksualnych. W niektórych kręgach "Q" oznacza także "questioning", czyli osoby kwestionujące swoją seksualność.

d2cntye

LGBTQ+ - co to oznacza?

"+" oznacza się każdą kolejną grupę, która zostaje włączona do terminu LGBT. Są to m.in. osoby aseksualne, przyjaciele homoseksualistów i wiele innych.

[ Karta LGBT+ ](https://opinie.wp.pl/tag/karta%20lgbt) - na czym polega?

Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+ to obietnica, że miasto dołoży wszelkich starań, by walczyć z dyskryminacją mniejszości seksualnych. Ratusz szacuje, że członkowie społeczności LGBT stanowią około 10 proc. mieszkańców stolicy. Dokument podpisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

PiS o karcie LGBT+

Na regionalnej konwencji PiS w Jasionce na Podkarpaciu lider PiS Jarosław Kaczyński wystąpił przeciwko "atakowi na dzieci", a mówił w kontekście tzw. karty LGBT+ i edukacji seksualnej w szkołach.

d2cntye

– To atak na rodzinę i to najgorszy z możliwych, bo atak na dzieci. To socjotechnika, która ma zmienić człowieka. W jej centrum jest bardzo wczesna seksualizacja dzieci – przekonywał Jarosław Kaczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: #ZadbanaPolka. 7 kobiet, 7 historii i jedno hasło: "Jestem, jaka chcę być"

d2cntye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cntye