Trwa ładowanie...
d1vqdgp

Licealistka z Francji padła ofiarą hejtu. Jej matką jest Polka

17-letnia Mathilde Edey Gamassou pokonała 250 kandydatek i została wybrana do roli Joanny d'Arc podczas uroczystości w Orleanie. Wybór dziewczyny nie wszystkim się jednak podoba. Nastolatkę zalała fala hejtu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mathilde zagra Joannę d'Arc podczas 589. obchodów fete joannique.
Mathilde zagra Joannę d'Arc podczas 589. obchodów fete joannique. (123RF)
d1vqdgp

Rola Joanny d'Arc jest najważniejsza podczas obchodów tzw. fete joannique, dorocznego święta upamiętniającego zwycięstwo nad Anglikami oblegającymi Orlean w 1429 roku. Podczas tegorocznego święta Dziewicę Orleańską ma zagrać Mathilde Edey Gamassou.

Gdy ogłoszono wyniki konkursu, dziewczynę dotknęła lawina nieprzychylnych komentarzy. Wielu internautom i francuskim ultraprawicowym mediom nie podoba się, że Mathilde jest mulatką – jej matką jest Polka, ojcem natomiast Francuz benińskiego pochodzenia. Padają argumenty, że jest to "propaganda mieszania ras" i próba pisania historii Francji od nowa. Prawicowy portal Résistance Républicaine sugeruje, że w przyszłym roku Joanna d'Arc będzie nosić burkę.

W piątek rano prokuratura w Orleanie ogłosiła, że rozpocznie się dochodzenie w sprawie dwóch rasistowskich wpisów. Pierwszy porównywał nastolatkę do pawiana, drugi zawierał zdjęcie bananów. Konto, z którego wykonano wpisy już zostało usunięte.

d1vqdgp

Z uwagi na zamieszanie wokół tej sprawy, w czwartek francuska minister ds. równouprawnienia Marlene Schiappa wyraziła swoje poparcie dla wyboru Mathilde. "W Republice Francuskiej nie ma miejsca na rasistowską nienawiść" – podkreśliła.

Przewodnicząca jury, które wybrało Mathilde, Benedicte Baranger w rozmowie z agencją AFP podkreśliła, że nastolatka została wytypowana z uwagi na to, że jest "ciekawym człowiekiem z dobrze ukształtowaną osobowością". – Odpowiada czterem ustalonym przez nas kryteriom: mieszka w Orleanie od 10 lat, uczy się w orleańskim liceum, jest katoliczką i poświęca czas dla innych – wyjaśniła.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia z wojny stuletniej odbędą się w dniach 28 kwietnia – 8 maja.

d1vqdgp

*Zobacz też: Tamara Gonzalez Perea: W dzieciństwie dotknął mnie rasizm. To mi dało dużo odporności *

d1vqdgp

Podziel się opinią

Share

d1vqdgp

d1vqdgp