Trwa ładowanie...
d3akk0e

Makaron - kalorie i właściwości. Jak gotować makaron?

Makaron to popularny dodatek do wielu dań i zup oraz symbol włoskiej kuchni, którego w Polsce zjadamy ok. 3 kg rocznie na osobę. Ile kalorii zawiera makron i jakie są jego właściwości? Jaki makaron wybrać i jak go gotować?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Makaron dzięki niskiej zawartości kalorycznej doskonale nadaje się jako element dietetycznego jadłospisu.
Makaron dzięki niskiej zawartości kalorycznej doskonale nadaje się jako element dietetycznego jadłospisu. (Shutterstock.com)
d3akk0e

Makaron – kalorie

Makaron często uważany jest za tuczący, tymczasem nie jest to prawda. Za wysoką kaloryczność dań z makaronem odpowiedzialne są przede wszystkim sosy, z którymi podajemy to danie. 100 gramów ugotowanego makaronu równa się 110 kaloriom.

W ten sposób makaron można porównać do czekolady na zasadzie: jedna porcja spaghetti (200 g makaronu) to ok. połowa tabliczki czekolady. Zaletą i zarazem różnicą pomiędzy tymi produktami jest również fakt, że po zjedzeniu makaronu znacznie dłużej odczuwamy sytość i nie mamy potrzeby dodatkowego podjadania. Dzieje się tak, dzięki wysokiej zawartości skrobi w makaronie, która zaliczana jest do tzw. węglowodanów złożonych.

d3akk0e

To właśnie z nich organizm uzyskuje glukozę, która jest niczym innym jak energetycznym paliwem uwalniającym się powoli w komórkach ciała. To również dzięki przyswajaniu węglowodanów złożonych mózg oraz mięśnie znajdują się w dobrej kondycji i mogą pracować z maksymalną mocą.

Co więcej, według zasad dietetyki, węglowodany powinny stanowić ok. 60 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego, z tego względu, że skrobia w organizmie trawiona jest bardzo powoli.

Makaron – właściwości zdrowotne

Poza dostarczeniem do organizmu glukozy, makaron to również doskonały regulator poziomu cukru we krwi, z tego powodu polecany jest tym z nas, którzy zmagają się z cukrzycą.

d3akk0e

Oprócz tego dania z makaronem polecane są tym, którzy regularnie uprawiają sport, ze względu na duży ładunek energetyczny. Aby efekt był jak najlepszy, makaron powinno się spożyć ok. 3 godziny przed planowanym wysiłkiem.

Jeśli natomiast zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej, warto mieć świadomość, że makaron robiony jest również z tzw. dietetycznej mąki, którą może być np. mąka ryżowa, mąka gryczana, a nawet mąka razowa.

Tego typu makarony polecane są szczególnie osobom, które stosują jadłospis wypełniony wyłącznie produktami bezglutenowymi oraz cierpią na zaparcia.

Takie rodzaje makaronu pozwolą także zmienić smak potraw mącznych. Przykładem takiego zestawienia może być np. połączenie gryczanego makaronu ze szpinakiem i jogurtem naturalnym czy makaronu ryżowego z cukrem, cynamonem i śmietaną. Makaron razowy bardzo dobrze będzie smakował w połączeniu z warzywami i chudą wołowiną.

Ile kalorii ma makaron z mąki dietetycznej?

  • kalorie w ugotowanym makaronie razowym: 140 kcal/100 g;
  • kalorie w ugotowanym makaronie gryczanym: 142 kcal/100 g;
  • kalorie w ugotowanym makaronie ryżowym: 109 kcal/100 g.
d3akk0e

Makaron – jak gotować?

Najpopularniejszy rodzaj makaronu, czyli makaron z mąki pszennej, powinno się włożyć do wrzącej, osolonej wody. Warto pamiętać również o podstawowej zasadzie, według której na 1 litr wody przypada 100 g makaronu.

Sam proces gotowania makaronu powinien trwać, w zależności od jego rodzaju, od 4 do 12 minut, co zawsze zawarte jest na umieszczonej na opakowaniu instrukcji. Warto przestrzegać zaleceń producenta, aby makaronu nie przegotować, a najlepszą formą będzie makaron al dente, a więc lekko twardy i sprężysty.

d3akk0e

Podziel się opinią

Share
d3akk0e
d3akk0e