Małe noworodki zagrożone astmą
Dzieci, które ważą mało jako noworodki są w przyszłości bardziej narażone na astmę - potwierdzają badania szwedzkie, które objęły niemal 11 tys. bliźniąt.
14.10.2009 | aktual.: 23.04.2012 13:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dzieci, które ważą mało jako noworodki są w przyszłości bardziej narażone na astmę - potwierdzają badania szwedzkie, które objęły niemal 11 tys. bliźniąt. Informację na ten temat podaje pismo "Pediatrics".
Jak wyjaśniają autorzy pracy, mała masa noworodka może być objawem niedożywienia płodu w łonie matki i spowolnienia jego wzrostu. To z kolei może się przełożyć na zaburzenia w rozwoju dolnych dróg oddechowych - oskrzeli i płuc oraz większą podatność do rozwoju astmy.
Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych. W większości przypadków ma podłoże alergiczne. Oskrzela astmatyków charakteryzują się nadwrażliwością na czynniki drażniące, np. na alergeny (najczęściej roztocza z kurzu, pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów pleśniowych); infekcję wirusową, leki czy stres. Objawia się to atakami duszności i kaszlu oraz świszczącym oddechem.
Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że dzieci, które rodzą się małe są bardziej narażone na astmę w przyszłości.
Aby sprawdzić czy masa ciała noworodka jest czynnikiem ryzyka tej choroby, niezależnie od genów czy wpływów środowiskowych, naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie zebrali dane na temat astmy wśród niemal 11 tys. bliźniąt w wieku 9 i 12 lat. Następnie analizowali informacje dotyczące tych bliźniąt, z których tylko jedno cierpiało na astmę - łącznie było to 157 par bliźniąt jednojajowych i 289 dwujajowych, tej samej płci.
Okazało się, że masa ciała po urodzeniu wpływa na ryzyko astmy niezależnie od czasu trwania ciąży, genów (bliźnięta jednojajowe są identyczne pod względem genetycznym) oraz warunków życia we wczesnym dzieciństwie.
"Nasze badania dowodzą, że istnieje wyraźny związek między rozwojem płodu a ryzykiem astmy, który nie zależy od czasu trwania ciąży oraz czynników środowiskowych i genetycznych" - komentuje biorąca udział w badaniach Catarina Almqvist.
Odkrycie to nabiera szczególnego znaczenia, jeśli uzmysłowimy sobie, że według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie żyje obecnie 300 mln osób chorych na astmę, a liczba ta ciągle rośnie. Z drugiej strony, statystyki wskazują, że coraz więcej dzieci przychodzących na świat ma niską masę ciała.