Trwa ładowanie...
noworodek
14-10-2009 00:00

Małe noworodki zagrożone astmą

Dzieci, które ważą mało jako noworodki są w przyszłości bardziej narażone na astmę - potwierdzają badania szwedzkie, które objęły niemal 11 tys. bliźniąt.

Małe noworodki zagrożone astmąŹródło: Jupiterimages
d2ad33n
d2ad33n

Dzieci, które ważą mało jako noworodki są w przyszłości bardziej narażone na astmę - potwierdzają badania szwedzkie, które objęły niemal 11 tys. bliźniąt. Informację na ten temat podaje pismo "Pediatrics".

Jak wyjaśniają autorzy pracy, mała masa noworodka może być objawem niedożywienia płodu w łonie matki i spowolnienia jego wzrostu. To z kolei może się przełożyć na zaburzenia w rozwoju dolnych dróg oddechowych - oskrzeli i płuc oraz większą podatność do rozwoju astmy.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych. W większości przypadków ma podłoże alergiczne. Oskrzela astmatyków charakteryzują się nadwrażliwością na czynniki drażniące, np. na alergeny (najczęściej roztocza z kurzu, pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów pleśniowych); infekcję wirusową, leki czy stres. Objawia się to atakami duszności i kaszlu oraz świszczącym oddechem.

Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że dzieci, które rodzą się małe są bardziej narażone na astmę w przyszłości.

d2ad33n
d2ad33n

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ad33n