UrodaMalujesz? Nie liż! Piękne usta mogą cię zabić

Malujesz? Nie liż! Piękne usta mogą cię zabić

Malujesz? Nie liż! Piękne usta mogą cię zabić
Źródło zdjęć: © © Subbotina Anna - Fotolia.com
27.08.2013 10:40, aktualizacja: 27.08.2013 14:19

Czerwienie, rubiny, brązy, róże i pomarańcze na ustach mogą stanowić poważne zagrożenie dla twojego zdrowia. Chodzi o szminki i błyszczyki. Analiza ich składu wykazała, że zawierają szkodliwe związki chemiczne i mogą być przyczyną nowotworów i poważnych chorób neurologicznych.

Czerwienie, rubiny, brązy, róże i pomarańcze na ustach mogą stanowić poważne zagrożenie dla twojego zdrowia. Chodzi o szminki i błyszczyki. Analiza ich składu wykazała, że zawierają szkodliwe związki chemiczne i mogą być przyczyną nowotworów i poważnych chorób neurologicznych.

- Będę malowała usta, ale będę pamiętała, aby ich nie oblizywać. Moją 12-letnią córkę, będę namawiała, aby natychmiast przestała używać błyszczyka – pisze dr Luisa Dillner Should w artykule „Czy powinnam przestać używać szminki” na portalu „The Guardian”.

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Kalifornii i Szkoły Zdrowia Publicznego w Berkeley przetestowali 32 losowo wybrane szminki i błyszczyki, dostępne w drogeriach i aptekach.

Wszystkie zawierały ołów, kadm, chrom, aluminium i pięć innych metali. W niektórych szminkach poziom tych pierwiastków był na tyle wysoki, że mógł prowadzić do problemów zdrowotnych. Ołów jest toksyczny dla komórek nerwowych. Aluminium, stosowane, jako stabilizator, aby zatrzymać intensywność kolorów, jest również toksyczne.

- Szminka czy błyszczyk to kosmetyki, które kobiety po prostu zjadają. W ten sposób toksyczne metale dostają się do ich organizmów i mogą powodować nieodwracalne szkody – twierdzi Sally Katharine Hammond, profesor nauk o zdrowiu publicznym, główna autorka badania. Wyniki testów opublikowano w czasopiśmie ”Environmental Health Perspectives”.

Rak żołądka przez błyszczyk?

Naukowcy zbadali średnie i duże zużycie szminek i błyszczyków. Średnie to 24 miligramy dziennie. Kilkakrotne użycie kosmetyku tego samego dnia to zużycie duże - 87 miligramów.

Średnie wykorzystanie niektórych testowanych szminek czy błyszczyków naraża użytkowniczki na nadmierne „spożycie” chromu, co może prowadzić do nowotworu żołądka. W niektórych produktach wykryto też zbyt wysokie stężenie manganu, co może być powodem zatrucia układu nerwowego. Natomiast w 24 kosmetykach znaleziono wysokie, ale dopuszczalne stężenie ołowiu.

Szminki nie dla wszystkich

Szminki i błyszczyki zawierają toksyczne metale, które mogą zwiększać ryzyko powstania problemów zdrowotnych. Kobiety w ciąży i dziewczynki, powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tych kosmetyków.

- Problem nie dotyczy tylko kobiet, ale też małych dziewczynek, które używają kosmetyków swoich mam. Dla dzieci te związki są bardziej niebezpieczne, niż dla dorosłych - ostrzega prof. Hammond.

Autorzy badania podkreślają, że testy to nie powód, żeby kobiety wyrzucały do kosza szminki czy błyszczyki. To jedynie sygnał do zwiększenia kontroli nad rynkiem kosmetycznym. Na amerykańskim rynku nie ma żadnych standardów, co do zawartości metali w kosmetykach. Z kolei Unia Europejska zamierza zakazać stosowania kadmu, chromu i ołowiu w produktach kosmetycznych.

(gabi), kobieta.wpl.pl

POLECAMY:

© Subbotina Anna - Fotolia.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także