Mały gabinet w domu. Jak urządzić home office?

Mały gabinet w domu. Jak urządzić home office?
Źródło zdjęć: © iStock.com

18.06.2019 15:25, aktual.: 24.06.2019 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mały gabinet w domu to kameralna i przytulna przestrzeń do pracy. Stylowo i nowocześnie urządzony potrafi zmotywować do działania. Niewielki kącik z biurkiem oraz krzesłem da się urządzić nawet w bardzo ciasnym mieszkaniu. Jak? Oto kilka propozycji.

Domowy gabinet a ergonomia pracy

Aby pracować zdrowo i komfortowo, mały gabinet w domu warto urządzić tak, by odpowiadał zasadom ergonomii. To bardzo ważne, szczególnie kiedy aranżuje się go z myślą o spędzaniu przy biurku kilku godzin w ciągu dnia. Wygodne wyposażenie pozwala uniknąć bólów kręgosłupa, zaś porządne oświetlenie zapobiega uporczywym bólom głowy oraz pogarszaniu się wzroku.

Mały gabinet w domu składa się z co najmniej dwóch mebli: blatu roboczego oraz krzesła. Wysokość biurka czy stołu powinna umożliwiać poruszanie rękami w naturalnym położeniu, czyli tak, by między przedramieniem a ramieniem zachowany został kąt prosty. Do biurka najlepiej dobrać regulowane krzesło biurowe. Dzięki niemu z domowego gabinetu będą mogły korzystać nawet dzieci, które potrzebują wygodnego miejsca do odrabiania lekcji.

Obraz
© Instagram.com | @organizerjanet

Jeśli chodzi o krzesło biurowe, dobrze jest wybrać takie, które zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupowi. Powinno umożliwiać dostosowanie nie tylko wysokości, ale i głębokości siedziska oraz położenia oparcia i podłokietników. Niezmiernie istotne są też dobrze wyprofilowanie oparcia (na kształt litery S) oraz ich przewiewność.

Odpowiednio umeblowany mały gabinet w domu zapewnia lepsze warunki do pracy niż niejedno biuro. Skorzystają na tym freelancerzy, którzy swoje usługi świadczą, nie ruszając się z własnego pokoju. Aby gustownie urządzić mały gabinet w domu, inspiracje warto czerpać z najnowszych trendów wnętrzarskich.

Nowoczesny mały gabinet w domu – aranżacje

Nowoczesny gabinet w domu pozwala poczuć się swobodnie podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jest zdominowany przez mimimalizm, który nie zawsze idzie w parze z zasadami ergonomii. Jak znaleźć złoty środek? By zaoszczędzić trochę miejsca, warto wybierać meble lekkie i oszczędne w formie, a jednocześnie wygodne, np. z miękkim obiciem dopasowującym się do kształtu pleców.

Obraz
© Instagram.com | @steezeonthecusp,@designbydama

Na mały gabinet w domu nie zawsze da się przeznaczyć oddzielne pomieszczenie. W takich sytuacjach skromny kącik do pracy zostaje urządzony w sypialni, salonie czy pokoju dla gości. Każdy sposób jest dobry, by wygospodarować odrobinę przestrzeni. W roli blatu można wykorzystać szeroki parapet, który znajduje się w wielu domach i mieszkaniach pamiętających jeszcze lata 90.

Obraz
© Instagram.com | @robinettekimberley,@organizerjanet

Dobrym pomysłem jest również kreatywne zagospodarowanie przestrzeni pod schodami, zwłaszcza jeśli z powodzeniem zmieszczą się tam nie tylko biurko z krzesłem, lecz także regały na książki i dokumenty. Mały gabinet w domu, który znajdzie się w takim miejscu, tworzy oddzielną strefę funkcjonalną. To sprawia, że można w nim usiąść do pracy nawet w momencie, gdy domownicy w drugiej części pokoju właśnie gromadzą się przed ekranem telewizora.

Obraz
© Instagram.com | @lustliving

Ciekawą aranżację małego gabinetu w domu można zaprojektować dzięki umiejętnemu operowaniu kolorystyką. Do wnętrz o niewielkim metrażu najbezpieczniej jest wybierać jasne kolory, z bielą na czele. Dzięki nim przestrzeń optycznie się poszerza. Można jednak zdynamizować nieco wystrój dzięki kontrastującym dodatkom czy pokryciom ścian. Bardzo duży potencjał mają m.in. fototapety. W małym biurze warto wykorzystywać również lustra, które sprawiają wrażenie, że metraż jest większy niż w rzeczywistości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także