Blisko ludziMama ćwiczy - dziecko zyskuje

Mama ćwiczy - dziecko zyskuje

Umiarkowane ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko otyłości u potomstwa - wynika z badań naukowców z Nowej Zelandii i USA.

Mama ćwiczy - dziecko zyskuje
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

07.04.2010 | aktual.: 08.04.2010 16:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Umiarkowane ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko otyłości u potomstwa - wynika z badań naukowców z Nowej Zelandii i USA. Informację na ten temat publikuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Wcześniejsze badania dostarczyły licznych dowodów na to, że czynniki oddziałujące na dziecko w łonie matki mają wpływ na jego przyszły metabolizm. Wiadomo na przykład, że dzieci kobiet otyłych lub z nadwagą rodzą się cięższe niż potomstwo matek ważących prawidłowo. Z kolei, większy wskaźnik masy ciała noworodka (tj. masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu) wiąże się z kolei z większymi predyspozycjami do tycia w przyszłości.

Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland oraz z Uniwersytetu Północnej Arizony prowadzili badania w grupie 84 kobiet będących po raz pierwszy w ciąży. Połowa z nich została przydzielona do grupy, która miała regularnie ćwiczyć na rowerku stacjonarnym - maksymalnie miało to być pięć 40-minutowych sesji tygodniowo. Kobiety poproszono, by ćwiczyły przynajmniej do 36 tygodnia ciąży.

Okazało się, że dzieci kobiet ćwiczących w ciąży ważyły po porodzie średnio 143 gramy mniej niż potomstwo kobiet z grupy kontrolnej. A ponieważ nie zaobserwowano różnic w ich długości, wskaźnik masy ciała dzieci ćwiczących matek był również mniejszy.

Co ważne, ćwiczenia w ciąży nie powodowały zmian w metabolizmie glukozy przyszłych mam, które mogłyby grozić niedożywieniem dziecka.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te dowodzą, że ćwiczenia w ciąży nie hamują wzrostu płodu, a jedynie ograniczają ilość tkanki tłuszczowej, która się u niego odkłada.

Jak komentuje współautor pracy, Paul Hofman z Uniwersytetu w Auckland, jeśli weźmie się pod uwagę, że noworodki ważące dużo są bardziej narażone na otyłość w przyszłości, to można oczekiwać, że umiarkowany spadek wagi nowonarodzonego dziecka może zaowocować długotrwałymi korzyściami zdrowotnymi.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (1)