Nawet 30 tys. zł. Pasażerowie są w szoku, gdy muszą płacić

Nawet 30 tys. zł. Pasażerowie są w szoku, gdy muszą płacić

W jakich sytuacjach mandat zapłaci także pasażer?
W jakich sytuacjach mandat zapłaci także pasażer?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Photographee.eu
19.03.2024 14:40, aktualizacja: 19.03.2024 17:01

Przepisy ruchu drogowego obowiązują wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. W przypadku niektórych wykroczeń karę pieniężną poniesie również pasażer. Opłaca się mieć tego świadomość.

Mandaty wiążą się nie tylko z przekroczeniem prędkości, chociaż z pewnością właśnie te należą do najczęściej wystawianych. Nikogo nie trzeba przekonywać, że kultura jazdy na polskich drogach jest raczej niska. Jednak nie w każdym przypadku pełną odpowiedzialność ponosi wyłącznie kierowca. Do przepisów musi się stosować także pasażer, a jeśli tego nie dopilnuje, mandat skutecznie uderzy go po kieszeni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odpowiedzialność pasażera. Zapięcie pasów to konieczność

Pasy bezpieczeństwa z jakiegoś powodu wciąż pozostają kwestią sporną. Wiele osób podchodzi beztrosko do narzuconego obowiązku ich zapinania, narzekając na niewygodę lub zasłaniając się wolną wolą. To nie ma nic do rzeczy. Pasy znajdują się w pojazdach dla naszego bezpieczeństwa, chronią życie i zdrowie wszystkich podróżujących – kierowcy i pasażerów.

Jeśli podczas kontroli funkcjonariusz zauważy brak zapiętych pasów, wystawi mandaty wszystkim. Pasażer musi liczyć się z grzywną w wysokości 100 zł, a kierowca zapłaci 100 zł oraz straci 5 punktów karnych (w przypadku jednego pasażera) lub 8 (jeśli takich delikwentów będzie ich więcej).

Zatrzymanie obywatelskie. Co zrobić z nietrzeźwym kierowcą?

Istnieją konkretne, bardzo życiowe okoliczności, kiedy to pasażer powinien wykazać się większą dozą zdrowego rozsądku niż kierowca. Pod żadnym pozorem nie należy wsiadać do samochodu z nietrzeźwą osobą, która zamierza go prowadzić. W takim przypadku nie tylko nie powinnyśmy zgodzić się na podwiezienie, ale także bezwzględnie zatrzymać kierowcę. Stanowi on zagrożenie nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich uczestników ruchu: innych kierowców, pasażerów oraz pieszych. Polskie prawo dopuszcza w takim przypadku tzw. zatrzymanie obywatelskie.

Kidy pasażer jest współwinny?

Pasażer, który zgodzi się jechać z kierowcą znajdującym się pod wpływem alkoholu, musi się liczyć z otrzymaniem wysokiego mandatu. Może on wynieść 5 tysięcy złotych albo nawet znacznie więcej. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, kwota urośnie do maksymalnej wysokości 30 tysięcy, a w razie wypadku pasażer będzie sądzony jako współwinny.

Odpowiedzialność karna spada też na pasażera w kilku mniej skrajnych przypadkach. Jeśli świadomie decyduje się na jazdę z kierowcą bez uprawnień lub bez ważnego przeglądu technicznego, dostanie 200 zł kary. Z kolei za brak w pojeździe trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy pasażerowi grozi mandat od 50 do 200 zł.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta