Manualne oczyszczanie - zabieg na twarz, dekolt i plecy
Manualne oczyszczanie pozwala na skuteczne usunięcie zaskórników. Zabieg jest dość bolesny i czasochłonny, ponieważ opiera się na ręcznym wyciskaniu porów. Manualne oczyszczanie polecane jest osobom w każdym wieku, z zaskórnikami, trądzikiem, cerą mieszaną i tłustą. Zabieg można wykonywać o każdej porze roku.
11.07.2018 | aktual.: 12.07.2018 10:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Manualne oczyszczanie - jak wygląda zabieg manualnego oczyszczania skóry?
Manualne oczyszczenie skóry to zabieg, który trwa nawet do 2 godzin. Trzeba wykonać go w odpowiedniej kolejności, tak aby dokładnie oczyścić skórę bez podrażniania jej. Manualne oczyszczenie można wykonywać na twarzy, dekolcie oraz plecach. Zabieg wygląda następująco:
- Pierwszy etap manualnego oczyszczania to demakijaż i tonizacja skóry. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu. Celem pierwszego etapu jest usunięcie makijażu, nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, które zatykają pory.
- Drugi etap manualnego oczyszczania to złuszczanie naskórka. Można wykonać peeling enzymatyczny lub mechaniczny. Peeling trzeba dostosować do rodzaju skóry.
- Trzeci etap manualnego oczyszczania to ponowna tonizacja skóry. Celem trzeciego etapu jest przywrócenie skórze naturalnego pH oraz pobudzenie jej do odbudowy funkcji obronnych.
- Czwarty etap manualnego oczyszczania to pielęgnacja aktywna. Polega na nałożeniu maski rozpulchniającej, czyli ciepłego okładu, którego celem jest zmiękczenie naskórka. Następnie przeprowadza się manualne oczyszczanie, czyli wyciskanie zaskórników za pomocą jałowych gazików. Ważne aby tę część zabiegu wykonywać w rękawiczkach. O ile nie ma przeciwskazań można wykonać d'Arsonvalizację, czyli masaż prądami wysokiej częstotliwości, który ma działanie bakteriobójcze. Następnie za pomocą ultradźwięków rozprowadza się na skórze serum działające przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo. Na koniec nakłada się maskę ściągającą, która zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, tonizuje się skórę i aplikuje maskę łagodzącą, znów tonizuje i smaruje się krem nawilżający.
Oczyszczanie manualne - naturalne sposoby na oczyszczenie skóry
Manualne oczyszczanie skóry można wykonać też w domu za pomocą produktów dostępnych w każdym sklepie spożywczym, zielarskim lub w aptece. Jednak minusem samodzielnego oczyszczania twarzy jest ryzyko wystąpienia podrażnień. Do manualnego oczyszczania twarzy w domu przyda się cukier. To naturalny składnik peelingów, dzięki któremu można złuszczać martwy naskórek. Aby nawilżyć skórę wystarczy użyć oliwy z oliwek, oleju kokosowego, masła kakaowego lub soku z miąższu aloesu.
W domowym zaciszu warto zrobić tzw. parówkę na twarz, czyli kąpiel parową. Wystarczy pochylić się nad naczyniem, w którym gotuje się woda lub zioła, nakryć głowę cienkim ręcznikiem i wdychać napar. Ciepła para pomaga odblokować zaczopowane łojem pory skóry i usuwa z nich zalegające tam zanieczyszczenia. Co więcej, pomaga poprawić mikrokrążenie, dzięki czemu skóra nabiera zdrowego kolorytu.
Manualne oczyszczanie należy wykonywać z użyciem gazików, dzięki czemu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażeń bakteryjnych lub podrażnień. Ważne, aby nie wyciskać krost z zawartością ropną. Po manualnym oczyszczaniu należy zdezynfekować skórę wodą utlenioną, a następnie nałożyć maseczkę np. kompres z rumianku lub z siemienia lnianego. Efekty po zabiegu to oczyszczenie i zwężenie ujść gruczołów łojowych oraz złagodzenie stanów zapalnych skóry.