Blisko ludziMaseczki ochronne. Czy dezynfekcja jednorazowych maseczek jest możliwa?

Maseczki ochronne. Czy dezynfekcja jednorazowych maseczek jest możliwa?

Maseczki ochronne. Czy dezynfekcja jednorazowych maseczek jest możliwa?
Źródło zdjęć: © Getty Images
15.04.2020 12:33, aktualizacja: 15.04.2020 21:19

Maseczki jednorazowe są w niektórych miejscach nie do zdobycia, choć od 16 kwietnia wprowadzony zostaje obowiązek zasłaniania twarzy. Kiedy jednak mamy w swoich domach przygotowane pakiety maseczek, na pewno trudno pogodzić się z faktem, że trzeba je wyrzucić zaledwie po jednym użyciu. Czy można temu zaradzić poprzez ich dezynfekcję?

Do najpopularniejszych maseczek zaliczamy przede wszystkim chirurgiczne, czyli jednorazowe. Są tańsze od innych wariantów (choć ich cena drastycznie urosła w ostatnich tygodniach), a także proste w zakładaniu. Czasami ich kupienie graniczy z cudem, więc wiele osób stara się znaleźć rozwiązanie na "przedłużenie trwałości" maseczek jednorazowych. Jakie są sposoby dezynfekcji i czy to w ogóle możliwe?

Dezynfekcja maseczek jednorazowych – proste sposoby

Jeśli zależy co na dłuższej trwałości maseczek jednorazowych, możesz skorzystać z trzech banalnych sposobów.

1. Dezynfekcja maseczek za pomocą piekarnika – bardzo popularna metoda, ponieważ wykorzystuje się w niej dekontaminację gorącym powietrzem. Wystarczy, że umieścisz maseczkę ochronną w piekarniku nagrzanym do 70 stopni z włączonym termoobiegiem, a po 30 minutach maseczka będzie ponownie zdatna do użytku. Pamiętaj, aby nie kłaść maseczki bezpośrednio na blasze albo kratce – najlepiej sprawdzi się naczynie żaroodporne lub folia aluminiowa. Tego sposobu nie możesz wykorzystywać w nieskończoność (po kilku razach zużytą maseczkę wyrzuć oraz wymień na nową).
2. Dezynfekcja maseczek z użyciem pary wodnej – równie ciekawym i skutecznym sposobem jest wystawienie maseczki jednorazowej na działanie pary wodnej z gotującej się wody. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 10 minut.
3. Dezynfekcja maseczek w słoiku – wystarczy włożyć do słoika maseczki jednorazowe i gotować w garnku z wodą przez 10-20 minut.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki. Co będzie po 19 kwietnia?

Dezynfekcja maseczek jednorazowych – o czym jeszcze pamiętać?

Jak widzisz, dezynfekcja maseczek ochronnych jest możliwa. Pamiętaj, aby nie używać do tego celu wysokoprocentowego alkoholu, ponieważ nawet najmniejsza jego ilość potrafi obniżyć działanie maseczki. Staje się ona również toksyczna i szkodliwa dla zdrowia. Oprócz tego warto również pamiętać, że dezynfekcja poprzez naświetlanie maseczek promieniowaniem UV w pewien sposób może oczyścić ich powierzchnię, ale w głównej mierze przyczynia się do zniszczenia filtrów ochronnych. Nie podgrzewaj maseczek jednorazowych w kuchence mikrofalowej i nie pierz w pralce – tym sposobem nie ulegną zniszczeniu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (373)
Zobacz także