Trwa ładowanie...

Maseczki ochronne. Jak poprawnie je nosić? Zacznij przestrzegać zasad dla własnego dobra

Już od czwartku 16 kwietnia wchodzi w życie nakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych w Polsce. Ma to za zadanie zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem, ale należy odpowiednio korzystać z maseczek. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, w jaki sposób należy poprawnie je nosić, poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Maseczki ochronne. Jak poprawnie je nosić? Zacznij przestrzegać zasad dla własnego dobraŹródło: Getty Images
d2gzee6

Maseczki ochronne staną się oficjalnie jednym ze sposobów ochrony przed koronawirusem. Zgodnie z zasadami wprowadzonymi w innych krajach, tak i w Polsce wprowadzone zostają nowe restrykcje dla ochrony zdrowia i życia obywateli. Pamiętaj, że maseczki ochronne noszone nieumiejętnie mogą stać się źródłem infekcji – bardzo istotne w związku z tym jest ich precyzyjne zakładanie oraz zdejmowanie.

Jak poprawnie nosić maseczki ochronne – zalecenie WHO

Chcąc prawidłowo przestrzegać zasad noszenia maseczek ochronnych, warto zapoznać się z najważniejszymi zaleceniami wprowadzonymi oficjalnie przez WHO.

Instrukcja od WHO:

  • przed nałożeniem maseczki umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu albo za pomocą mydła i wody;
  • zakryj maseczkę usta i nos, po czym upewnij się, że całkowicie przylega ona do twarzy;
  • unikaj dotykania maseczki podczas jej używania – jeśli jednak to zrobisz, natychmiast odkaź ręce;
  • wymieniaj maseczkę na nową, gdy będzie wilgotna;
  • zdejmując maseczkę, nie dotykaj jej przodu – wystarczy, że chwycisz za sznurki lub gumki mocujące;
  • zużytą maseczkę od razu wyrzuć do kosza na śmieci.
d2gzee6

Obok wytycznych od WHO pojawiła się także notka dotycząca faktu, że zwykła maseczka chirurgiczna nie chroni w pełni przed koronawirusem. W końcu samo jej noszenie nie przyda się, jeśli nie będziemy przestrzegać innych działań profilaktycznych.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Dr Michał Sutkowski o noszeniu maseczek

Maseczki ochronne – o czym pamiętać podczas noszenia?

Niezależnie od tego, na jaką maseczkę ochronną się zdecydujesz, zawsze zakładaj ją czystymi rękami. Oprócz tego musi ona ściśle przylegać do twarzy, zakrywając nos oraz usta, ale przede wszystkim nie może się przemieszczać. Wybrana maseczka ochronna nie powinna być noszona dłużej niż kilkadziesiąt minut, nie powinna być dłużej na twarzy niż do zawilgocenia. Dobrze wcześniej poćwiczyć poprawne zakładanie maseczki, nim wyjdziesz w niej z domu. Upewnij się, czy po nałożeniu maseczki nie odstaje ona z boku – tym samym "umożliwi" przedostanie się aerozoli do wewnątrz lub zewnątrz jej powierzchni. Choć samo zakładanie nie jest trudne, podobnie jak noszenie maseczki ochronnej, warto poświęcić temu więcej czasu dla większej pewności i bezpieczeństwa.

d2gzee6

Maseczki ochronne z bawełny – jak je czyścić?

Jeśli zamierzasz nosić maseczki ochronne wykonane z bawełny, musisz przestrzegać zasad ich dezynfekcji. Natychmiast po zdjęciu wielorazowej maseczki włóż ją do worka albo pojemnika. Po każdym zastosowaniu maseczka powinna zostać zdezynfekowana – możesz to zrobić za pomocą roztworu alkoholu lub wyprać ją w wysokiej temperaturze. Regularne czyszczenie oraz dezynfekcja pozwolą na przedłużenie trwałości maseczek ochronnych, ale nie zapominaj o podstawowych środkach higieny osobistej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2gzee6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gzee6