Masz dosyć ujadania psa? Nie musisz uciekać się do ostateczności

Każdy zna ten scenariusz – sąsiedzi wyjeżdżają z domu na jakiś czas, a ich pies szczeka pod drzwiami niemal cały czas, doprowadzając okolicznych mieszkańców do furii. Jeśli w swoim mieszkaniu również trzymasz czworonoga, to nigdy nie możesz mieć pewności czy taka sytuacja nie powtórzy się również u ciebie. Sąsiedzi nie zawsze reagują na tego typu zachowania, a jeśli już to zrobią, reakcja może być gwałtowna.

Masz dosyć ujadania psa? Nie musisz uciekać się do ostateczności
Źródło zdjęć: © Fotolia | fotolia

29.12.2017 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poniżej przedstawiamy sposoby na poradzenie sobie z denerwującym problemem, jakim jest ciągłe szczekanie psa. W zależności od jego przyczyn trzeba podjąć inne środki.

Nie rozpieszczaj zwierzaka

Trzeba zdać sobie przede wszystkim sprawę z jednej rzeczy: pies nie szczeka bez powodu. Choć niektórym może się wydawać, że zwierzę robi to sąsiadom na złość, w rzeczywistości przyczyny szczekania mogą być zgoła inne. W ten sposób psy najczęściej informują lub ostrzegają przed czymś właściciela, innym razem sygnalizują pobudzenie i chęć do zabawy. Kolejnym powodem szczekania jest zwyczajna nuda, zwierzę chce po prostu dać o sobie znać lub przywołać inne czworonogi dla towarzystwa. Choć pies pozostawiony w domu przez większą część dnia po prostu śpi, to po powrocie warto zrekompensować mu trudną dla niego rozłąkę. Rzucona piłka czy patyk oraz krótki, kilkuminutowy wieczorny spacer zapewnią pupilowi należytą rozrywkę.

Gorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy pies zachowuje się przy tobie spokojnie, a sąsiedzi zaczynają narzekać na ciągłe hałasy podczas twojej obecności w pracy. To znak, że zwierzęciu doskwiera samotność. Taki stan rzeczy oznacza, że pies nie jest do końca samodzielny, nie potrafi znaleźć sobie zajęcia, a także że podczas tresury nie potrafiliśmy postawić jasnych granic i zasad dotyczących waszych relacji. Z czasem warto więc pokazać zwierzęciu, że nie zawsze chcemy jego towarzystwa, co zmusi je do znalezienia sobie innego obiektu do zabawy i usamodzielnienia się. Nie wszystkie problemy mają swoje źródło w wychowaniu. Jeżeli zachowanie zwierzęcia zmienia się właściwie z dnia na dzień, na przykład staje się osowiały i senny, to odpowiadać za to może na przykład infekcja wywołana ugryzieniem kleszcza.

Dobra i zła tresura

Wydaje ci się, że pies szczeka na wszystko i wszystkich przez cały czas? Być może nieświadomie aprobujesz takie zachowania. Gdy pies ujada, pod żadnym pozorem nie możesz go głaskać, nawet jeśli próbujesz go w ten sposób uspokoić. Zwierzę odbiera to głaskanie jako sygnał nagrody, a co za tym idzie zapamięta, że takie działanie zyskało twoją aprobatę i będzie się starało robić to częściej. Z biegiem czasu pies nie będzie w stanie zrozumieć, czemu się na niego złościsz, skoro w innych sytuacjach dostał za takie zachowanie nagrodę.

Jeśli chcesz oduczyć psa szczekania, musisz przygotować się na serię treningów, które wyplenią złe nawyki. Trening należy powtarzać cyklicznie i nagradzać prawidłowe zachowanie przekąską lub pieszczotą, a nieposłusznego psa należy przywołać do porządku. Z czasem nagrody powinny być coraz rzadsze, jednak przypadki niesubordynacji zawsze powinny spotkać się z naganą. Przykładowo jeśli pies szczeka za każdym razem, gdy usłyszy pukanie do drzwi, przywołuj go do siebie i daj komendę "leżeć". Gdy pies zaniecha szczekania możesz dać mu nagrodę. Jeżeli potrzebujesz bardziej kompleksowej pomocy, zawsze możesz skorzystać z usług specjalisty.

A co z psem sąsiada?

W przypadku, gdy problem nie dotyczy twojego zwierzęcia, może ci się wydawać, że masz związane ręce. W grę nie wchodzi bowiem ani tresura, ani wizyta u weterynarza czy behawiorysty. Zamiast wchodzić od razu na wojenną ścieżkę, lepiej podejść do sprawy pokojowo: porozmawiać z sąsiadem i wyjaśnić całe zamieszanie. Niektórzy polecają stosowanie obroży antyszczekowej, która razi psa delikatnym impulsem elektrycznym lub wydziela nieprzyjemny zapach za każdym razem gdy zaszczeka. To jednak może negatywnie odbić się na jego psychice, nie mówiąc już o problematycznych usterkach, które mogą sprawić, że impuls przechodzi w prąd stały. Ultradźwiękowe odstraszacze psów z kolei nie zawsze działają.

Oczywiście nawet najlepsza tresura i poświęcenie maksimum uwagi odpowiedniemu wychowaniu zwierzęcia nie sprawi, że nagle przestanie szczekać. Niektóre rasy, takie jak chociażby wyżły zawsze będą informować pana o ruchach wokół domu lub na klatce schodowej non stop, gdyż to leży w ich naturze. Dlatego trzymanie tych ras w bloku będzie bardzo kłopotliwe. Lepiej zawczasu zorientować się w wadach i zaletach poszczególnych ras, niż później żałować.

Komentarze (187)