29.05.2007 12:20, aktual.: 27.06.2010 15:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć regularne picie czarnej herbaty nie zmniejsza przeżywanych
przez nas codziennych stresów, to może nam pomóc w lepszym
radzeniu sobie z nimi.
Regularne picie czarnej herbaty pomaga szybciej wrócić do siebie po stresach dnia codziennego - działa poprzez wpływ na poziom hormonów stresu w organizmie - zaobserwowali naukowcy brytyjscy.
Naukowcy z University College w Londynie przeprowadzili badania w grupie 75 młodych mężczyzn, którzy regularnie pili czarną herbatę. Na czas trwających 6 tygodni badań wszyscy musieli odstawić herbatę, kawę i inne napoje zawierające kofeinę. Następnie podzielono ich na dwie grupy - jednej cztery razy dziennie podawano do picia filiżankę czarnej herbaty o aromacie owocowym, a drugiej grupie, kontrolnej - napój o identycznym smaku, zapachu i kolorze, ale pozbawiony aktywnych składników herbaty, poza kofeiną.
Dobra na stres
Członkowie każdej z grup mieli wykonać różne wymagające zadania. Na przykład mieli wczuć się w jedną z trzech stresujących sytuacji życiowych, jak utrata pracy, oskarżenie o kradzież w sklepie czy przeżycie wypadku w domu opieki. Badani mieli przygotować się do omówienia swojego przypadku przed kamerą.
Jak wykazały pomiary, zadanie spowodowało u wszystkich znaczny wzrost ciśnienia krwi, akcji serca i poziomu jednego z hormonów stresu - kortyzolu. Można więc powiedzieć, że test wywołał u wszystkich uczestników podobny poziom stresu. Potwierdziły to subiektywne oceny pacjentów.
Jednak 50 minut po wykonaniu testu u osób pijących herbatę poziom kortyzolu spadł średnio o 47 proc., podczas gdy w grupie pijącej jej substytut - zaledwie o 27 proc. Dowodzi to, że osoby pijące czarną herbatę szybciej dochodziły do siebie po stresach, niż osoby pijące jej substytut, komentują naukowcy.
[
]( /?search%5Busersreceipts%5D=1 )
PRZEPISY INTERNAUTÓW
DRINKI, DRINKI, DRINKI!
ZOBACZ TEŻ:
WASZA BAZA PRZEPISÓW Zaobserwowano też, że u pijących herbatę dochodziło do słabszej aktywacji płytek krwi, struktur, które biorą udział w procesie krzepnięcia i mają związek z ryzykiem zawału serca.
Jak podkreślają autorzy pracy, są to jedne z pierwszych badań nad własnościami herbaty, w którym zastosowano metodę tzw. podwójnej ślepej próby, co oznacza, że ani uczestnicy, ani prowadzący badania nie wiedzieli, kto pije prawdziwą herbatę, a kto jej imitację. Dzięki temu wszelkie różnice zaobserwowane między grupami można przypisać działaniu aktywnych składników herbaty, a nie np. relaksującemu wpływowi samego rytuału jej picia.
Herbaciane rytuały
"Rytuał picia herbaty kojarzy się tradycyjnie z relaksem i wiele osób uważa, że pomaga on rozluźnić się po codziennych stresach" - przypomina prowadzący badania prof. Andrew Steptoe. Najnowsze badania wskazują jednak, że to składniki herbaty odpowiadają w dużym stopniu za ten efekt.
Na razie nie ma natomiast pewności, które dokładnie związki zawarte w herbacie przyczyniają się do łagodzenia stresów. "Herbata jest bardzo złożona pod względem chemicznym. Zawiera wiele aktywnych biologicznie związków, które mogą mieć wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu i komunikację komórek nerwowych. Zalicza się tu m.in. katechiny, polifenole, flawonoidy oraz aminokwasy" - wyjaśniają autorzy pracy.
Najważniejszym wnioskiem, jaki płynie z tych badań, jest fakt, że choć regularne picie czarnej herbaty nie zmniejsza przeżywanych przez nas codziennych stresów, to może nam pomóc w lepszym radzeniu sobie z nimi.
Jest to o tyle istotne, że osoby, które wolniej się relaksują po silnych stresach, są bardziej narażone na ryzyko wieńcowej choroby serca i innych przewlekłych schorzeń. (PAP)jjj/ krx/
[
]( /?search%5Busersreceipts%5D=1 )
PRZEPISY INTERNAUTÓW
DRINKI, DRINKI, DRINKI!