Wiele osób wydaje spore sumy na korę, kamienie czy inne materiały do ściółkowania, nie wiedząc, że doskonałym i darmowym rozwiązaniem mogą być... stare kartony. Zamiast wyrzucać je na makulaturę, warto wykorzystać ich właściwości i nadać im drugie życie w ogrodzie. Zapamiętaj: kartony muszą być czyste.
Zadbaj o glebę w ogrodzie
Ściółkowanie polega na przykrywaniu gleby warstwą organicznego lub nieorganicznego materiału, który zabezpiecza podłoże przed erozją, przesuszeniem i zachwaszczeniem. Dzięki temu gleba zachowuje odpowiednią wilgotność, a także staje się żyźniejsza, ponieważ proces rozkładu organicznych ściółek dostarcza jej składników odżywczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak wyglądała gala Top Seriale 2025! To już trzecia edycja plebiscytu Wirtualnej Polski
Dodatkowo warstwa ściółki chroni system korzeniowy roślin przed nagłymi zmianami temperatury i ogranicza konieczność częstego podlewania.
Kartony to idealny, a zarazem ekologiczny sposób na ściółkowanie ogrodu. Są wykonane z naturalnej celulozy, dzięki czemu stopniowo rozkładają się w glebie, wzbogacając ją o cenne substancje organiczne. W przeciwieństwie do kory czy kamieni karton nie zakwasza gleby ani nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych.
Czytaj również: Wylej na chwasty. Tak "wypalisz" je z korzeniami
Jak to zrobić? Karton umieść na glebie wokół roślin w kilku warstwach, co pomaga tłumić chwasty, zatrzymywać wilgoć i poprawiać strukturę gleby. Ważne jest, aby usuwać taśmy i zszywki oraz zwilżyć karton przed przykryciem go warstwą ściółki.
Zapomnij na dobre o korze i kamykach
Choć kora i kamienie są popularnymi materiałami do ściółkowania, karton ma nad nimi kilka istotnych przewag. Po pierwsze, jest darmowy i ogólnodostępny – zamiast kupować drogie produkty, można wykorzystać coś, co i tak zalega w domu. Po drugie, karton rozkłada się i wzbogaca glebę, podczas gdy kamienie czy kora nie dostarczają jej tylu wartości odżywczych. Dodatkowo karton skutecznie tłumi chwasty, lepiej niż kora, przez co ogranicza konieczność pielenia ogrodu.
Sprawdź więcej: Rozpyl na trawniku. Amerykańska metoda to już hit
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl