GwiazdyMatylda Damięcka o seksizmie i swoich grafikach

Matylda Damięcka o seksizmie i swoich grafikach

Matylda Damięcka
Matylda Damięcka
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. AML

19.02.2021 13:36

Matylda Damięcka w rozmowie z Tomaszem Sekielskim na You Tube opowiedziała o seksizmie, z jakim spotkała się w świecie filmowym i wyznała dlaczego aktualnie zajmuje się tworzeniem grafik.

Matylda Damięcka rzadko udziela wywiadów, jednak tym razem zrobiła wyjątek. W ponad godzinnym wywiadzie dla Tomasza Sekielskiego poruszony został wątek seksualnych nadużyć i praw kobiet. Matylda zaznaczyła, że niestosowne sytuacje o zabarwieniu seksualnym są dla kobiet codziennością. Artystka wyznała również, że z jej perspektywy, świat filmowy przepełniony jest seksizmem.

Matylda o seksizmie

- I tu mówimy o truizmach (...), o starszych panach, którzy w autobusie dotykają ci uda, na co ja wybucham, a pan mówi: sama się tak ubrałaś. (...) Pracowałam w środowisku, które było i jest nadal bardzo seksistowskie. Tam jest przyzwolenie i wszyscy się na to godzą - mówiła w programie Matylda.

Artystka zwróciła też uwagę, że najlepszym sposobem na wykluczenie takich zachowań w społeczeństwie jest edukacja, jednak w tej materii niewiele się wciąż dzieje.

- Tak naprawdę nikt (...) nie uczy dziewcząt, kobiet, że to nie jest ok – podkreśliła Damięcka.

Matylda Damięcka o grafikach

Matylda Damięcka od pewnego czasu komentuje rzeczywistość wymownymi grafikami, które publikuje na Instagramie. Aktorka dotychczas odnosiła się między innymi do Strajku Kobiet i wyborów prezydenckich oraz innych ważnych wydarzeń z życia społeczno-politycznego.

Damięcka przyznała, że ma poczucie misji i swoją twórczością graficzną skłania odbiorców do myślenia. Zadaje im otwarte pytania, na które sami muszą sobie odpowiedzieć.

- Dlaczego to robię? Ponieważ wewnętrznie, jeżeli odczuwam jakiś obezwładniający niepokój, póki nie zrealizuje tego, to mnie to jątrzy i tak będzie zawsze - bo taka zawsze byłam. (...) Nie mówię, że jestem edukatorem. Ja wywołuję myśli ludzi do tablicy. (...) Staram się rysunkami nie odpowiadać na te pytania, tylko zostawiać je w tej strukturze otwartej (...) Rysuję coś, co nie odpowiada na pytania, przez to sam sobie odpowiadasz. Dlatego myślisz, że to jest w punkt, bo to jest w twój punkt - mówiła w programie Matylda.

Damięcka podkreśliła, że interpretacja jak grafik zależy od perspektywy odbiocy.

- Narysowałam z dwa lata temu kosę ze strzykawką. Ta osoba, która jest za szczepieniami, powie, że bez szczepienia rychła śmierć. A ci, którzy są przeciw szczepieniom, powiedzą: jeżeli będziesz się szczepił, to czeka cię rychła śmierć. To pokazuje, że w zależności od tego, czym jesteś ty wypełniony, tak będziesz interpretował - zaznaczyła Damięcka

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (419)
Zobacz także