Melania Trump poddała się zabiegowi embolizacji. Na czym polega i kiedy się go wykonuje

Melania Trump przeszła zabieg embolizacji. Pierwsza Dama jest już po zabiegu chirurgicznym i jak zapewnia jej rzeczniczka, czuje się dobrze. Co to jest zabieg embolizacji i w jakim celu się go wykonuje?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Melania Trump przeszła operację embolizacji
Melania Trump przeszła operację embolizacji (East News)
WP

Pierwsza dama USA Melania Trump przeszła w poniedziałek zabieg chirurgiczny. Jak podaje rzeczniczka Stephanie Grisham, zabieg się udał i pacjentka wraca szybko do zdrowia. Okazuje się, że zabieg, któremu poddała się żona Trumpa to embolizacja.

Co to jest embolizacja?

Embolizacja to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny. Metoda ta stosowana jest w leczeniu: tętniaków, naczyniaków, żylaków oraz mięśniaków macicy. Jeszcze kilkanaście lat temu pacjenci poddawani byli radykalnym operacjom wiążącym się z długim okresem rekonwalescencji, dziś wybawieniem dla nich jest właśnie embolizacja. Pomaga leczyć nieprawidłowo zmienione naczynia krwionośne poprzez zamknięcie światła tętnic i żył. W tym celu lekarz stosuje koreczki ze skrzepów krwi pacjenta, klejów tkankowych i gąbeczek hemostatycznych. Embolizacja jest konieczna, gdy dochodzi do krwawienia. Wykonuje się ją, by zablokować dopływ krwi do zmienionego chorobowo miejsca.

Na czym polega zabieg?

Zabieg embolizacji polega na wprowadzeniu poprzez pachwinę cewnika. Pacjent jest znieczulony miejscowo i otrzymuje kontrast, co pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć tętnicę. Dotarcie cewnika przez tętnicę udową do nerki jest dość trudnym procesem, jednak najmniej inwazyjnym. Do tętnicy wstrzykuje się preparat embolizacyjny PVA, by zamknąć w ten sposób naczynia.

WP

dziejesie.wp.pl**

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP