Melania Trump poddała się zabiegowi embolizacji. Na czym polega i kiedy się go wykonuje
Melania Trump przeszła zabieg embolizacji. Pierwsza Dama jest już po zabiegu chirurgicznym i jak zapewnia jej rzeczniczka, czuje się dobrze. Co to jest zabieg embolizacji i w jakim celu się go wykonuje?
15.05.2018 | aktual.: 16.05.2018 06:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pierwsza dama USA Melania Trump przeszła w poniedziałek zabieg chirurgiczny. Jak podaje rzeczniczka Stephanie Grisham, zabieg się udał i pacjentka wraca szybko do zdrowia. Okazuje się, że zabieg, któremu poddała się żona Trumpa to embolizacja.
Co to jest embolizacja?
Embolizacja to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny. Metoda ta stosowana jest w leczeniu: tętniaków, naczyniaków, żylaków oraz mięśniaków macicy. Jeszcze kilkanaście lat temu pacjenci poddawani byli radykalnym operacjom wiążącym się z długim okresem rekonwalescencji, dziś wybawieniem dla nich jest właśnie embolizacja. Pomaga leczyć nieprawidłowo zmienione naczynia krwionośne poprzez zamknięcie światła tętnic i żył. W tym celu lekarz stosuje koreczki ze skrzepów krwi pacjenta, klejów tkankowych i gąbeczek hemostatycznych. Embolizacja jest konieczna, gdy dochodzi do krwawienia. Wykonuje się ją, by zablokować dopływ krwi do zmienionego chorobowo miejsca.
Na czym polega zabieg?
Zabieg embolizacji polega na wprowadzeniu poprzez pachwinę cewnika. Pacjent jest znieczulony miejscowo i otrzymuje kontrast, co pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć tętnicę. Dotarcie cewnika przez tętnicę udową do nerki jest dość trudnym procesem, jednak najmniej inwazyjnym. Do tętnicy wstrzykuje się preparat embolizacyjny PVA, by zamknąć w ten sposób naczynia.