Trwa ładowanie...

Metoda McKenziego, czyli ćwiczenia zwalczające ból kręgosłupa

Metoda McKenziego to alternatywa dla masaży i różnorodnych zestawów ćwiczeń, które do tej pory nie przyniosły zadowalających efektów. Metoda McKenziego pomaga wyeliminować uporczywe bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego, czyli ćwiczenia zwalczające ból kręgosłupaŹródło: Shutterstock.com
d1fjm4q
d1fjm4q

Metoda McKenziego - historia

Autorem słynnej metody zwalczającej bóle kręgosłupa jest Robin McKenzie, który urodził się na początku lat 30. ubiegłego stulecia w Nowej Zelandii. Ukończył Wairarapa College, a następnie przystąpił do New Zeland School of Physiotherapy. Prywatną praktykę lekarską rozpoczął w 1953 r. w Wellington w Nowej Zelandii i od tego czasu specjalizował się w leczeniu dysfunkcji kręgosłupa.

W latach 60. XX wieku opracował autorskie metody badania i leczenia narządu ruchu, dzięki czemu stał się uznanym na całym świecie autorytetem w dziedzinie diagnozowania i zwalczania chorób kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka lędźwiowego.

Metoda McKenziego - co to jest?

Metoda McKenziego obecnie jest najbardziej popularnym sposobem leczenia bólu kręgosłupa, a także rwy kulszowej. Stosowana jest przez fizjoterapeutów z Europy Zachodniej, USA oraz Nowej Zelandii.

Metoda McKenziego opiera się na stosowaniu środków mechanicznych, takich jak: ćwiczenia, pozycje statyczne, masaż oraz terapia manualna. Celem stosowania metody McKenziego jest maksymalne ograniczenie bólu w odcinkach szyjnym, piersiowym i lędźwiowym oraz we wszystkich kończynach.

Na czym polega metoda McKenziego?

Terapia McKenziego składa się z dwóch części. W pierwszym etapie terapii diagnozuje się pacjenta poprzez opracowany przez McKenziego specjalny protokół diagnostyczny. Fizjoterapeuta przeprowadza wywiad, w którym pyta o objawy, historię choroby, a następnie wykonuje badanie pacjenta z zastosowaniem testów ruchowych.

d1fjm4q

Badanie jest bardzo szczegółowe i dokładne, dlatego może trwać nawet do dwóch godzin. Badanie pozwala zakwalifikować przypadłość pacjenta do jednego z zespołów klinicznych, z którego każdy wyróżnia się innym sposobem leczenia. Drugim etapem w terapii McKenziego są ćwiczenia i rehabilitacja.

Ćwiczenia McKenziego

Zespoły kliniczne wyodrębnione na podstawie badania i pogłębionego wywiadu z pacjentem dzielą się na:

  • Ćwiczenia na kręgosłup McKenziego w zespole strukturalnym - zaburzenia w zespole strukturalnym dotyczą dysków międzykręgowych i zakłóceń segmentu ruchowego. Towarzyszą temu promieniujące bóle od kręgosłupa wzdłuż kończyn, drętwienie mrowienie i zaburzenia czucia. Aby wyeliminować ból kręgosłupa warto wykonywać proste ćwiczenie. Połóż się na brzuchu, ramiona ułóż wzdłuż ciała, głowę obróć w prawo lub lewo. Następnie weź kilka głębokich oddechów i przez 3 minuty rozluźniaj napięcia mięśniowe w dole pleców, biodrach oraz nogach.
  • Rehabilitacja metodą McKenziego w zespole dysfunkcyjnym - zaburzenia te dotyczą deformacji tkanek miękkich, takich jak zrosty czy blizny. Towarzyszy temu niestały ból oraz ograniczenia ze zgięciem i wyprostem kręgosłupa.
  • Gimnastyka metodą McKenziego na wady postawy - gimnastyka najczęściej jest zalecana osobom, które wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej. Wówczas pojawia się nieokreślony ból w plecach, najczęściej w odcinku piersiowym.
d1fjm4q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fjm4q