Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy

Ćwiczenia na kręgosłup to przede wszystkim cudowny lek na ból szyi czy pleców. Jednak gimnastyka kręgosłupa poprawia również sylwetkę, wypracowuje prawidłową postawę ciała, a także wpływa na funkcjonowanie układów oddechowego i krążenia. Poznaj ćwiczenia na szyjny, piersiowy i lędźwiowy odcinek kręgosłupa i zapomnij o dolegliwościach bólowych.

Share
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowyŹródło: 123RF
d1n9uez

Ćwiczenia na kręgosłup - kilka ważnych informacji

Ćwiczenia na kręgosłup pozwolą wzmocnić jego strukturę oraz wyeliminować ból, który coraz częściej towarzyszy osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Aby ćwiczenia na kręgosłup okazały się skuteczne i bezpieczne dla naszego organizmu, należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Ćwiczenia na kręgosłup trzeba wykonywać powoli i bardzo delikatnie. Intensywne zrywy mogą trwale uszkodzić część kręgosłupa. Jeśli podczas ćwiczeń pojawi się ból w którymś z odcinków kręgosłupa, gimnastykę należy natychmiast przerwać.

Tylko regularne ćwiczenia na kręgosłup mogą przynieść efekty, dlatego warto je wykonywać nawet kilka razy dziennie. W przerwach między ćwiczeniami trzeba rozluźnić mięśnie i w każdej pozycji pozostawać około 10 sekund. Ćwiczenia na kręgosłup dla bezpieczeństwa i asekuracji powinny być wykonywane płynnie.

Ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa

  • Usiądź w pozycji wyprostowanej i rozstaw stopy. Oprzyj dłonie na czole i staraj się naciskać czołem na dłonie, jednocześnie stawiając nimi opór. Policz do 15 sekund, następnie odpuść na 5 sekund i powtórz ćwiczenie. Wykonaj 4 serie tego ćwiczenia, a następnie rozluźnij mięśnie karku.
  • Aby rozciągnąć mięśnie odcinka szyjnego, usiądź prosto na krześle i rozstaw stopy. Połóż prawą rękę na udzie, prawy bark opuść, natomiast lewą ręką obejmij głowę i pochyl ją w lewo. W ten sposób rozciągaj mięśnie przez około 20 sekund. Następnie rozluźnij mięśnie i powtórz to samo ćwiczenie na drugą stronę ciała.

Ćwiczenia wzmacniające i odprężające na odcinek piersiowy kręgosłupa

Siedzący tryb życia i często pochylanie się przed ekranem monitora nad książkami czy stosem papierów i dokumentów często powoduje ból w obrębie piersiowego odcinka kręgosłupa. Wystarczy wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pomogą pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

  • Siedząc ściągnij łopatki ku sobie poprzez splatanie rąk z tyłu za krzesłem. Jednocześnie odchyl głowę do tyłu.
  • Połóż się na brzuchu, ręce ułóż wzdłuż tułowia, a następnie podnoś barki w górę. W takiej pozycji, wytrzymaj około 10 sekund.
  • Połóż się na brzuchu i podnieś tułów na wyprostowanych rękach, a następnie skręcaj barki w obie strony, napinając mięśnie grzbietu.

Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Ćwiczenia na lędźwiowy odcinek kręgosłupa nie wymagają od nas szczególnej aktywności fizycznej. Można je wykonać praktycznie w każdym momencie, a są nieocenione szczególnie w przypadku bólu spowodowanego przeciążeniem. Oto kilka pomysłów na ćwiczenia wzmacniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa:

  • Połóż się na plecach, ręce skrzyżuj na klatce piersiowej, a nogi ugnij w kolanach. Naciskaj na podłogę piętami i okolicą krzyżową. Jednocześnie unoś głowę i barki, starając się brodą dotknąć klatki piersiowej. Ćwiczenie powtórz 5-10 razy.
  • Połóż się na plecach, ręce skrzyżuj pod głową, a nogi wyprostuj. Unoś kość ogonową i miednicę, a lędźwie przyciśnij do podłogi. Napnij pośladki i unoś barki i ramiona. Ćwiczenie powtórz 5 razy.
d1n9uez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n9uez
d1n9uez