UrodaMezoterapia i jej rodzaje. Mezoterapia w leczeniu łysienia

Mezoterapia i jej rodzaje. Mezoterapia w leczeniu łysienia

Mezoterapia jest dziś jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. W zależności od potrzeb, stosuje się ją miedzy innymi do odmłodzenia i rewitalizacji skóry bądź leczenia łysienia. To jednak nie wszystkie zastosowania mezoterapii.

Mezoterapia i jej rodzaje. Mezoterapia w leczeniu łysienia
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Anna Bator

Czym jest mezoterapia?

Mezoterapia to zabieg, w wyniku którego pod skórę wstrzykiwane są specjalne preparaty zawierające substancje regenerujące, odżywcze bądź lecznicze. Już w latach 60. XX wieku zabieg stosowany był do leczenia łysienia, żylaków czy łuszczycy, ale zastosowanie w medycynie estetycznej znalazł stosunkowo niedawno. Dziś jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Zabieg mezoterapii wykonywany jest przez lekarzy w gabinetach medycyny estetycznej. W zależności od problemu, pod skórę mogą być wstrzykiwane między innymi witaminy, kofeina, kwasy organiczne, wyciągi roślinne czy kwas hialuronowy.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to najpopularniejsza metoda mezoterapii. Za pomocą specjalnych pistoletów do mezoterapii lub tzw. rollerów na skórze wykonywane są mikronakłucia, przez które do wnętrza organizmu wprowadzane są odpowiednie substancje. Podczas tego zabiegu stosowany jest krem znieczulający, jednak w niektórych partiach ciała zdarza się, że pełne znieczulenie nie jest możliwe. Wówczas mezoterapia igłowa może być zabiegiem bolesnym.

Mezoterapia igłowa jest najskuteczniejszą metodą mezoterapii. Efekty zwykle widoczne są już po jednym zabiegu, chociaż zazwyczaj zaleca się jego powtórzenie co najmniej trzy razy. Zabieg mezoterapii może powodować drobne efekty uboczne, jak obrzęki czy krwiaki, jednak znikają one po kilku dniach.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa to alternatywa dla bardziej inwazyjnej mezoterapii igłowej. Podczas zabiegu stosowane jest urządzenie wykorzystujące proces elektroporacji, w którym za pomocą prądu elektrycznego dochodzi do otwarcia kanałów hydrofilowych. To właśnie tą drogą do organizmu dostają się substancje, które następnie wnikają głębiej w tkanki.

Na efekty mezoterapii bezigłowej trzeba poczekać nieco dłużej, zwykle należy wykonać od 5 do 10 zabiegów. Zdarza się również, że zabieg nie będzie aż tak skuteczny, jak jego bardziej inwazyjny odpowiednik. Zaletą mezoterapii bezigłowej jest brak igieł i, co za tym idzie, drobnych nakłuć i obrzęków. Zabieg jest mniej inwazyjny i nie powoduje praktycznie żadnych efektów ubocznych.

Mezoterapia na łysienie

Jednym z najpopularniejszych zastosowań mezoterapii jest leczenie łysienia. Podczas zabiegu mezoterapii skóry głowy wstrzykiwany jest specjalny preparat, który odżywia włosy. Dodatkowo drobne nakłucia powodują uruchomienie procesów regeneracyjnych w cebulkach włosów, dzięki czemu stymuluje się ich działanie.

Zastosowanie mezoterapii

Zastosowanie mezoterapii jest bardzo szerokie. Zabieg stosuje się między innymi do niwelowania zmarszczek oraz trądziku. Dodatkowo mezoterapia pozwala na zwalczenie cellulitu, rozstępów oraz problemu wypadania włosów, a także powoduje widoczne odmłodzenie i rewitalizację skóry.

Zabieg mezoterapii ma zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również leczniczej. Mezoterapia stosowana jest między innymi w przypadku nerwobóli, nadmiernego napięcia mięśni oraz schorzeń stawów i urazów sportowych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)