UrodaJak się pozbyć rozstępów? Domowe i chirurgiczne sposoby na rozstępy

Jak się pozbyć rozstępów? Domowe i chirurgiczne sposoby na rozstępy

Jak się pozbyć rozstępów? Domowe i chirurgiczne sposoby na rozstępy
Źródło zdjęć: © iStock.com
25.06.2018 14:02

Rozstępy pojawiają się udach, biodrach, brzuchu, piersiach, a czasem także na rękach i na plecach. Wyglądają jak pajęczynka nieestetycznych blizn i mimo iż nie są niebezpieczne dla zdrowia, to w znaczący sposób wpływają na stan psychiczny ich posiadaczek. Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy - jak powstają?

Najkrócej rzecz ujmując, rozstępy pojawiają się wtedy, gdy gwałtownie przyrasta masa ciała. Niekoniecznie wiąże się to z otyłością. Na rozstępy narażone są nastolatki, które intensywnie rosną, kobiety w ciąży, które w szybkim tempie przybierają na wadze oraz sportowcy, którym rozrasta się masa mięśniowa. Ponadto rozstępy często są uwarunkowane genetycznie, zwłaszcza u osób, które zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi.

Ryzyko rozstępów dotyczy również osób stale przebywających na diecie. Skoki wagi, czyli tzw. efekt jojo, to warunki sprzyjające rozstępom. Powstawanie rozstępów jest spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem białek, które są odpowiedzialne za elastyczność skóry. Białka, o których mowa to kolagen i elastyna. Przy niskiej kondycji tych związków, siateczki włókien kolagenowych stają się bardzo kruche i na skutek rozciągania skóry, rozrywają się.

Powstawanie rozstępów dzieli się na dwie fazy: zapalną i zanikową. W fazie zapalnej rozstępy mają barwę od różowej do fioletowej i choć wyglądają wówczas dużo mniej estetycznie, to na tym etapie można jeszcze skutecznie się ich pozbyć. Kiedy następuje faza zanikowa, rozstępy bledną i nie da się ich już usunąć domowymi sposobami. Jak zatem z nimi walczyć?

Domowe sposoby na rozstępy

Co na rozstępy? Domowe sposoby na rozstępy nie usuną problemu raz na zawsze. Mimo to domowe maseczki, balsamy i peelingi mogą wpłynąć na ich wygląd, delikatnie je kamuflując. Oto kilka domowych sposobów na te nieestetyczne blizny:

  • Kąpiele z solą na rozstępy - wystarczy użyć soli kuchennej i dla większego komfortu olejku eterycznego. Taka kąpiel działa antyseptycznie i usuwa toksyny ze skóry.
  • Sok z ziemniaków na rozstępy - te niedoceniane warzywa, idealnie sprawdzą się przy walce z rozstępami, ponieważ zawierają witaminy i minerały, które odpowiadają za regenerację komórek. Wystarczy pokroić ziemniaka na plasterki i smarować nim rozstępy. Sok powinien wyschnąć na skórze, po zabiegu resztki ziemniaka wystarczy zmyć wodą.
  • Białka jaj na rozstępy - jajka, a szczególnie białka są bogatym źródłem protein i aminokwasów, potrzebnych do odbudowy tkanki łącznej. Należy ubić dwa białka jaj i tak powstałą pianę nałożyć na rozstępy. Po wyschnięciu białka, wystarczy spłukać zimną wodą i posmarować rozstępy olejkiem.
  • Cytryna lub kwasek cytrynowy na rozstępy - w połaczeniu z oliwką i płynną witaminą E, sok z cytryny jest świetnym antidotum na rozstępy. Regularnie nakładana mikstura wybieli brzydkie blizny.

Jak się pozbyć rozstępów? Zabiegi medycyny estetycznej

Najbardziej efektywnym sposobem usuwania rozstępów jest chirurgia estetyczna. Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają w znacznym procencie pozbyć się tej przykrej dolegliwości. Wśród tych najczęściej stosowanych wymienia się:

  • Peeling chemiczny - używany w peelingu chemicznym kwas glikolowy wnika głęboko w skórę, oczyszcza i regeneruje uszkodzoną tkankę. Skóra po tym zabiegu goi się około tygodnia;
  • Laseroterapię - jest bolesnym zabiegiem, w którym laser emituje światło na skórę, robiąc na jej powierzchni tysiące małych otworów. Przez te otwory impulsy lasera wnikają do skóry i regenerują tkanki;
  • Mikrodermabrazję - polega na ścieraniu naskórka przez głowice pokryte kryształkami naturalnego diamentu. Ten zabieg na rozstępy jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny;
  • Lipotransfer - polega na przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej. Komórki macierzyste zawarte w tkance tłuszczowej, skutecznie regenerują skórę i wygładzają rozstępy.

Rozstępy, niezależnie od użytej metody, są bardzo trudne do usunięcia. Dlatego o wiele łatwiej jest im zapobiegać niż je leczyć. Dlatego warto pamiętać o codziennej pielęgnacji ciała, masażach skóry ud czy bioder oraz niezastąpionej aktywności fizycznej.