Miesiąc urodzenia ma wpływ na twoje zdrowie. Na te choroby możesz być narażona

Miesiąc, w którym się urodziłaś ma wpływ na twoje zdrowie
Miesiąc, w którym się urodziłaś ma wpływ na twoje zdrowie
Źródło zdjęć: © Getty Images | run inc

14.11.2022 14:25, aktual.: 15.11.2022 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak się okazuje, miesiąc, w którym się urodziliśmy, może mieć wpływ na zdrowie. Badacze z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Columbia przeprowadzili przełomowe badania. Wynika z nich, że osoby urodzone w październiku i listopadzie mogą być bardziej narażone na choroby układu oddechowego oraz ADHD.

Mary Regina Boland i Nicholas Tatonetti razem z zespołem badaczy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Columbia przeprowadzili dogłębną analizę, z której wynika, że miesiąc urodzenia ma wpływ na kondycję zdrowotną człowieka.

Te miesiące urodzenia nie są najlepsze dla zdrowia

Naukowcy przeanalizowali dane 1,75 miliona pacjentów Columbia University Medical Center urodzonych między 1900 a 2000 r. Przyjrzeli się ponad półtora tysiącom różnych zaburzeń i chorób, a z nich wskazali 55, które mają związek z miesiącem urodzenia. To między innymi ADHD, płodność, astma, wzrok i infekcje ucha.

Badacze zauważyli, że osoby urodzone w październiku i listopadzie mają większe szanse na zachorowanie, niż te urodzone w lutym, marcu, kwietniu, maju i lipcu. Choroby układu oddechowego i rozrodczego, a także zaburzenia neurologiczne mogą dotknąć osoby urodzone w październiku i listopadzie. Na choroby układu krążenia zachorować mogą natomiast ludzie urodzeni od stycznia do czerwca.

Gdzie szukać przyczyny?

Jeden z badaczy, Nicholas Tatonetti przyznał, że nie ma stuprocentowej pewności, która pozwoliłaby mu na podanie przyczyny zwiększonego ryzyka zachorowania w konkretnych miesiącach urodzenia. Zaznaczył, że może to mieć związek z miejscem urodzenia dziecka i dostępem do witaminy.

"Jednym z przykładów, który jest bardzo dobrze zbadany, jest ekspozycja na roztocza kurzu w pierwszych trzech miesiącach życia i związek z astmą" — wyjaśnił. i dodał, że "w 1983 r. naukowcy odkryli, że dzieci urodzone w tych porach roku, w których w domu jest więcej roztoczy kurzu, miały o 40 proc. wyższe ryzyko zachorowania na astmę".

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także