FitnessMięta nie tylko na trawienie

Mięta nie tylko na trawienie

Mięta nie tylko na trawienie
Źródło zdjęć: © Fotolia

Pachną oszałamiająco, świetnie podkreślają smak potraw i drinków. Zielone liście mięty mają jednak o wiele szersze zastosowanie. Owszem, znamy je jako naturalne lekarstwo na niestrawność, ale mało kto wie, że przyczyniają się też do szybszego wzrostu włosów, a także odstraszają... myszy. Jakie inne właściwości jeszcze posiadają?

Liście mięty łagodzą nudności, przydadzą się więc w niwelowaniu przykrych skutków podróży. Mogą je także stosować kobiety w ciąży. Doniczkę z aromatyczną rośliną warto mieć w pobliżu, np. na parapecie lub na balkonie, a przy porannych mdłościach żuć świeże listki. Pomocny jest także ziołowy napar. Jeszcze bardziej skuteczna będzie herbatka miętowo-imbirowa. Wystarczy pół łyżeczki świeżo startego kłącza imbiru i łyżeczkę mięty zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 10 minut, a następnie przecedzić i wypić.
Zobacz także: zamienniki cukru nie takie zdrowe?
Olejek miętowy i preparaty zawierające miętę pieprzową są również skuteczne w łagodzeniu bólu związanego z pęknięciami brodawek sutkowych podczas karmienia piersią. Powinno się je nakładać po nakarmieniu dziecka, a przed kolejnym przystawieniem niemowlęcia do piersi, dokładnie je wytrzeć. Przy okazji warto wiedzieć, że picie mięty może wpływać na laktację, lekko ją hamując.

1 / 6

Mniej stresu

Obraz
© Shutterstock.com

Świeży i orzeźwiający zapach mięty, przygnębieniem i ogólnym spadkiem nastroju.

2 / 6

Mrożący oddech

Obraz
© Shutterstock.com

Aromat mięty i innych chorób zębów. Aby się ich pozbyć warto regularne, kilka razy dziennie, żuć świeże listki mięty.

3 / 6

Bujne włosy

Obraz
© Shutterstock.com

Olejek miętowy świetnie działa na włosy. Jest to jednak silny preparat, dlatego lepiej wymieszać go z innym, neutralnym olejkiem. Taką miksturę wmasowujemy w skórę głowy - pobudzi mikrokrążenie, a więc i mieszki do pracy. Dzięki temu włosy będą rosły szybciej, a fryzura stanie się bardziej bujna. Poza tym olejek doda blasku i zdyscyplinuje włosy, likwidując problem puszenia się.

4 / 6

Mniej wyprysków

Obraz
© Shutterstock.com

Mięta i dodaj pocięte liście, a otrzymasz aromatyczny kosmetyk.

Przeciwświądowe właściwości olejku miętowego sprawiają, że łagodzi on także dolegliwości związane z ukąszeniami komarów czy os. Ulgę przynosi chłodzenie zranionej skóry, a przeciwzapalne właściwości mięty wpływają na złagodzenie obrzęku powstałego na skutek uszkodzenia skóry.

5 / 6

Na trawienie i apetyt

Obraz
© Shutterstock.com

Mięta, ponieważ może ona zaostrzyć jej przebieg.

6 / 6

W domu i ogrodzie

Obraz
© 123RF.COM

Mięta z sokiem z cytryny i wodą, a otrzymasz naturalny środek do czyszczenia szyb, który odstraszy także, muchy, mrówki oraz inne insekty wlatujące do domu przez okno.

Nie tylko owady nie lubią zapachu mięty. Myszy także za nim nie przepadają. Wystarczy więc w okolice gniazd, a także do szafek z żywnością włożyć płócienne woreczki z suszoną miętą.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)