FitnessMniszek lekarski i jego korzyści zdrowotne

Mniszek lekarski i jego korzyści zdrowotne

Mniszek lekarski i jego korzyści zdrowotne

Najczęściej kojarzy nam się z żółtym chwastem. Niewiele osób wie, że jego liście i kwiaty mają właściwości lecznicze i odżywcze. Mniszek lekarski zawiera więcej białka niż szpinak. Nie brakuje w nim wapnia, żelaza, potasu, siarki, krzemu, magnezu i fosforu oraz witamin A, C, E, K i z grupy B. Poznajcie jego korzyści.

Najczęściej kojarzy nam się z żółtym chwastem. Niewiele osób wie, że jego liście i kwiaty mają właściwości lecznicze i odżywcze. Mniszek lekarski zawiera więcej białka niż szpinak. Nie brakuje w nim wapnia, żelaza, potasu, siarki, krzemu, magnezu i fosforu oraz witamin A, C, E, K i z grupy B.

Choroby skóry powodują różne infekcje grzybicze lub mikroorganizmy. Zaradzić nim może sok z mniszka lekarskiego, który wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i silnie alkaiczne. Dzięki niemu pozbędziesz się egzemy, łuszczycy, trądziku, grzybicy i innych problemów skórnych.

Tekst na podst. en.amerikanki.com/ (ms/gabi)/WP Kobieta

1 / 5

Dobry dla diabetyków

Obraz
© 123RF

We Francji mniszek uważany jest za bardzo cenną roślinę dietetyczną, przewyższającą pod tym względem sałatę - głównie dlatego, że zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i ułatwia trawienie pokarmów. To także cenna roślina moczo- i żółciopędna, bardzo korzystna w przypadku osób ze schorzeniami wątroby. Mniszek przepłukuje filtry nerkowe, uwalnia miąższ wątroby od toksyn. Usprawnia również krążenie krwi i ją oczyszcza, obniża poziom glukozy w początkowym okresie cukrzycy, wykazuje właściwości przeciwgnilne i przeciwszkorbutowe. Redukuje przekrwienie w jamie brzusznej, a także korzystnie wpływa na apetyt.

Spożywanie tzw. mlecza zaleca się m.in. w anemii, kamicy żółciowej i nerkowej, nadmiarze cholesterolu, zapaleniu wątroby, niewydolności i marskości wątroby, otyłości, reumatyzmie, skąpomoczu, miażdżycy, zapaleniu tkanki podskórnej, zaparciach, zakłóceniach w krążeniu krwi, żylakach czy przekrwieniu naczyń jamy brzusznej.

2 / 5

Pomaga w walce z rakiem

Obraz
© 123RF

Już starożytni przypisywali mniszkowi lekarskiemu niezwykłe właściwości zdrowotne. Jedną z jego głównych zalet jest działanie antynowotworowe. Skutecznie walczy z rakiem piersi i prostaty. Badania pokazały, że może mieć wpływ na komórki raka, które są odporne na chemioterapię.

3 / 5

Chroni kości

Obraz
© 123RF

Mniszek lekarski jest bogaty w wapń, który odgrywa dużą rolę w budowie kości. Wysokie stężenie witaminy C i przeciwutleniaczy chroni kości przed działaniem wolnych rodników. Zapobiega utracie gęstości kości, która wiązana jest z przedwczesnym starzeniem.

4 / 5

Działa moczopędnie

Obraz
© 123RF

Mniszek lekarski poprawia funkcjonowanie układu moczowego. Pełni funkcję detoksykacyjną i dezynfekującą. Stosuje się go do pobudzenia diurezy, czyli zwiększenia objętości wydalanego moczu. Dzięki właściwościom moczopędnym jego liście są wykorzystywane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

5 / 5

Zdrowe przepisy

Obraz
© 123RF

Liście - najlepiej młode - i korzenie można jeść na surowo, mają jednak gorzki smak. Znany botanik Łukasz Łuczaj tłumaczy, że stracą one swoją goryczkę, jeśli przykryjemy listki na kilka dni czymś ciemnym - wybielone będą miały łagodniejszy smak, choć będą mniej pożywne. Listki zbierane w maju są mniej gorzkie od tych, które pozyskamy w kolejnych miesiącach. Można je też przed przyrządzeniem wymoczyć w mleku.

Jadwiga Górnicka, autorka "Apteki natury", podaje przepis na prosty napar z mniszka lekarskiego: należy pociąć 50 g (garść) korzeni i liści. Zalać litrem wody i gotować przez dwie minuty. Następnie odstawić do naciągnięcia na 10 minut, pod przykryciem. Przecedzić. Popijać po pół szklanki dziennie 30 minut przed posiłkami.

Jadwiga Górnicka proponuje także prostą sałatkę. Potrzebujemy kilka świeżych, młodych, zielonych i starannie wypłukanych listków mniszka, które następnie przyprawia się solą, pieprzem i odrobiną czosnku i zalewa sosem z oliwy oraz soku z cytryny. Sałatka jest zdrowa, bo zawiera witaminy, substancje krwiotwórcze, składniki leczące dolegliwości wątroby i poprawiające metabolizm. Oczyszcza również nerki i krew.

Zamiast sałatki - jak pisze Górnicka - możemy leczyć się też sokiem z mniszka. Z 25 dag listków należy wycisnąć świeży sok (najlepiej z użyciem sokowirówki). Z tej ilości powstanie około pół szklanki uzdrawiającego napoju, który zlikwiduje uczucie zmęczenia, pobudzi łaknienie, a nawet poprawi wygląd cery. Taki sok doskonale wzmacnia i oczyszcza organizm. Ewentualnie można po prostu posiekać kilka wyczyszczonych i osuszonych listków mniszka i posypać nimi np. kromkę ciemnego chleba posmarowanego masłem.

Tekst na podst. en.amerikanki.com/ (ms/gabi)/WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)