FitnessMostek - rola, funkcje, umiejscowienie. Co oznacza ból w mostku?

Mostek - rola, funkcje, umiejscowienie. Co oznacza ból w mostku?

Mostek kojarzy nam się głównie z symptomami zawału serca, bowiem to ucisk w tej części ciała może być objawem tej groźnej dolegliwości, jednak spełnia on w naszym organizmie także szereg niezwykle istotnych funkcji. Dodatkowo nawet jeśli czujemy ból właśnie w tym miejscu, to nie zawsze musi to oznaczać właśnie zawał. Jakie funkcje spełnia mostek i co oznacza ból w mostku?

Mostek - rola, funkcje, umiejscowienie. Co oznacza ból w mostku?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

12.12.2018 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym jest mostek?

Mostek jest to płaska kość zlokalizowana w środkowej części przedniej ściany klatki piersiowej człowieka. Pełni ona w naszym organizmie funkcję łącznika, szczególnie w przypadku obojczyka, z którym jest połączony za pomocą stawu mostkowo-obojczykowego. Położenie mostka może być dla niektórych problematyczne, dlatego często bywa on mylony z innymi elementami ludzkiego ciała. Mostek wzmocniony jest w naszym organizmie przez silną i bardzo elastyczną błonę, która zapobiega jego zapadaniu się podczas złamania i dzięki temu w razie wypadku jesteśmy w stanie uniknąć przebicia płuca. Oprócz tego znajduje się on bezpośrednio pod skórą, dlatego to właśnie z niego często uzyskuje się szpik kostny do badań hematologicznych.

Ból w mostku - przyczyny

Ból w mostku bądź ból za mostkiem często kojarzone są z najpewniejszymi objawami zawału serca, jednak faktem jest, że może to świadczyć o szeregu innych nieprawidłowości w naszym organizmie. Niepokojące kłucie w mostku jest oczywiście poważnym symptomem i warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jednak nie musi ono oznaczać automatycznie właśnie zawału serca. Taki stan może być również efektem zapalenia opłucnej czy odmy opłucnowej, nerwobólu, choroby wrzodowej żołądka, refluksu żołądkowo-przełykowego, kamicy żółciowej czy nawet nerwicy.

Zakres dolegliwości, o których może świadczyć kłucie w klatce piersiowej, jest więc stosunkowo spory. Nasza reakcja na ból powinna zależeć w dużej mierze od jego intensywności, a także naszego wieku i obciążenia. Jeżeli osoba starsza narzeka na ucisk w mostku, a dodatkowo jest spocona, blada i mdleje, to jest to prawdopodobnie zawał serca, na który trzeba natychmiast zareagować. W przypadku gdy czujemy ból bardziej za mostkiem jest to prawdopodobnie inna przyczyna, którą należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że ból jest swoistym sygnałem od naszego organizmu, że w naszym ciele dzieje się coś złego. Nie warto tego lekceważyć, a konsekwencje mogą być dotkliwe.

Ból w mostku - leczenie, diagnostyka

Najważniejszym elementem diagnostyki bólu w mostku jest wykluczenie zagrożenia dla naszego życia, bowiem może być to objaw wielu poważnych chorób. Pierwszym badaniem zwykle jest EKG i badania laboratoryjne z oznaczeniem poziomu troponin w celu wykluczenia zawału serca, stanów zapalnych oraz chorób dróg żółciowych. Dalsze badania wykonywane w celu określenia źródła objawów to USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej, a w niektórych przypadkach również gastroskopia. Jeżeli wyniki badań okażą się być w normie, to ból w klatce piersiowej jest prawdopodobnie oznaką nerwicy serca i pacjent musi być leczony psychoterapeutycznie i przyjmować leki na uspokojenie bądź przeciwlękowe.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)