Na której ręce nosi się obrączkę? Kilka ciekawostek dotyczących ślubnego symbolu
Wybór obrączek ślubnych należy do jednego z ważniejszych etapów przy przygotowaniach do ślubu, ale czy wiesz, na której ręce nosi się obrączkę? Choć w Polsce sprawa wydaje się oczywista, warto poznać kilka ciekawostek dotyczących tego znanego symbolu małżeństwa. Zobacz, dlaczego obrączki oznaczają małżeństwo.
O tym, na której ręce nosi się obrączkę, decyduje tradycja. W wielu krajach najczęściej noszona jest na lewej dłoni, ale w Polsce, Rosji czy na Węgrzech nakłada się ją na serdeczny palec prawej dłoni. Skąd wynikają te rozbieżności? Poniżej znajdziesz intrygujące ciekawostki dotyczące noszenia ślubnej obrączki.
Na której ręce nosi się obrączkę – dlaczego palec serdeczny?
Najczęściej w krajach zachodnich lewy palec serdeczny jest dokładnie tym, na którym nosi się obrączkę. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze ze starożytnego Egiptu – Egipcjanie wierzyli w tzw. żyłę miłości przebiegającego od czwartego palca, przez rękę aż do serca. Okrągła obrączka bez początku i końca oznaczała nieskończoną miłość.
Na której ręce nosi się obrączkę – jak wyglądała biżuteria?
Przez kolejne wieki ewoluowała tradycja związana z noszeniem obrączki jako symbolu małżeństwa. Na początku obrączki ślubne przypominały kształtem dwie złączone dłonie, a często noszone były zamiast pierścionków zaręczynowych. Do XX wieku obrączki ślubne były noszone wyłącznie przez kobiety. Zmiany nastąpiły w czasie I wojny światowej, gdy żołnierze zaczęli nosić obrączki jako symbol pamięci o żonach.
Na której ręce nosi się obrączkę – lewa czy prawa dłoń?
Jeśli chodzi o to, na której ręce nosi się obrączkę, sprawa okazuje się bardzo ciekawa. Na placu serdecznym lewej dłoni obrączkę nosi się w krajach takich jak: Czechy, Wielka Brytania, USA, Australia, Kanada, Egipt, Nowa Zelandia, RPA, Francja, Włochy, Szwecja, Finlandia, Słowacja, Szwajcaria, Chorwacja, Słowenia, Rumunia czy Katalonii.
Z kolei na palcu serdecznym prawej dłoni obrączkę nosi się w krajach takich jak: Polska, Bułgaria, Grecja, Gruzja, Litwa, Łotwa, Macedonia, Rosja, Serbia, Ukraina, Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Węgry, Holandia, Norwegia, w większości regionów Hiszpanii.