Trwa ładowanie...

Nadchodzi najlepszy czas na obserwację rozgwieżdżonego nieba

Lato zapowiada się w tym roku pogodnie. Oprócz udanych urlopów oznacza to również wiele okazji do oglądania spadających gwiazd.

Nadchodzi najlepszy czas na obserwację rozgwieżdżonego niebaŹródło: shutterstock
d3rvy0y
d3rvy0y

Lato zapowiada się w tym roku pogodnie. Oprócz udanych urlopów oznacza to również wiele okazji do oglądania spadających gwiazd. Najwyższy czas pomyśleć zatem nad marzeniami, które w gwiezdną noc mają moc spełniania się.

Nie bez powodu mówi się, że niebo najpiękniej wygląda latem. Gwiazdy są bardzo dobrze widoczne, a oprócz nich można obserwować również rój meteorów. Ciepłe noce sprzyjają długiemu patrzeniu w niebo, czego efektem może być nawet zaobserwowanie spadającej gwiazdy.

Spadające gwiazdy to nic innego jak meteory – skalne okruchy spalające się po wejściu w atmosferę. Najwięcej spadających gwiazd można zobaczyć w lipcu i sierpniu. Są to tzw. Perseidy, które w tym czasie bywają najbardziej aktywne. Istnieje przesąd mówiący o tym, że widząc spadającą gwiazdę, warto pomyśleć życzenie, bo dzięki temu się ono spełni. To tylko kolejny dobry powód, by latem przyglądać się nocnemu niebu.

Do obserwacji rozgwieżdżonego nieba warto się odpowiednio przygotować. Najlepiej oglądać je z terenów podmiejskich, a dla lepszego efektu wybierać wysoko położone punkty obserwacyjne. Noc powinna być pogodna i bezchmurna, a my cierpliwi. Podziwianie gwiazd nie wymaga żadnych profesjonalnych przyrządów – nasze oczy wystarczą.

d3rvy0y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rvy0y