Oto najlepsza pora na wietrzenie mieszkania. Szybko zauważysz korzyści
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym szczególnie dbamy, aby było nam ciepło. Z tego powodu niechętnie wietrzymy mieszkania. Popełniamy jednak spory błąd. Świeże powietrze świetnie wpływa na nasz nastrój. Jego brak może mieć za to poważne konsekwencje dla zdrowia. Jak wietrzyć poprawnie mieszkanie w zimniejsze dni?
Wydawać by się mogło, że wietrzenie domu to prosta czynność. Wystarczy otworzyć okno i poczekać aż poczujemy rześkie powietrze. To jednak znacznie bardziej skomplikowana sprawa. Jesienią i zimą, gdy temperatury na zewnątrz mocno spadają, należy przede wszystkim zadbać o efektywny obieg powietrza przy jak najmniejszej stracie ciepła. Pamiętajmy, że umiejętne wpuszczanie świeżego powietrza nie wychłodzi wnętrza, a może wpłynąć na nasz stan zdrowia.
Dlaczego warto wietrzyć mieszkanie?
Nie jest tajemnicą, że świeże powietrze doskonale wpływa na samopoczucie, ale także na zdrowie. Wspiera odporność i poprawia jakość oddychania, zwłaszcza alergików i astmatyków. Wietrzenie mieszkania zapobiega także zbieraniu się wilgoci w pomieszczeniach, a w konsekwencji rozwijaniu się grzybów i pleśni.
Regularne wpuszczanie do mieszkania rześkiego powietrza jest pomocne w eliminowaniu nieprzyjemnych zapachów i osadzania się ich na meblach czy ubraniach. W taki sposób minimalizujemy ryzyko oddychania szkodliwymi substancjami. Poleca się to zwłaszcza posiadaczom piecyków i ogrzewania gazowego.
Godzina wietrzenia mieszkania ma znaczenie
Zanim zabierzemy się za otwieranie okien, powinniśmy zakręcić zawory grzejników w pomieszczeniach. Po około 10 minutach przerwy możemy rozpocząć wietrzenie wnętrz. Dlaczego należy najpierw zakręcić kaloryfery? Taki zabieg sprawia, że grzejniki nie będą emitować ciepła i tym samym narażać nas na niepotrzebną stratę energii cieplnej.
Mieszkanie warto wietrzyć krótko, ale intensywnie. Od listopada do marca czas wymiany powietrza w pokojach nie powinien być dłuższy niż 10 minut. Optymalna długość wietrzenia mieszkania to od czterech do sześciu minut. W taki sposób szybciej przywrócimy temperaturę, która wcześniej panowała w pokoju. Najlepiej robić to z samego rana, przed 10, lub późnym wieczorem, po 22, ponieważ wpuszczane do wnętrz powietrze jest wtedy mniej zanieczyszczone.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl