Najlepsze domowe sposoby na pozbycie się rozstępów
Skóra, która składa się m.in. z kolagenu i elastyny, jest miękka, elastyczna i rozciągliwa, ale nawet ona ma swoje granice. Niektóre sytuacje, takie jak nagłe tycie lub chudnięcie, ciąża, a nawet szybki wzrost ciała w okresie nastoletnim powodują, że na gładkiej dotąd skórze pojawiają się grube, czerwone lub purpurowe pręgi, dobrze znane jako rozstępy.
Skóra, która składa się m.in. z kolagenu i elastyny, jest miękka, elastyczna i rozciągliwa, ale nawet ona ma swoje granice. Niektóre sytuacje, takie jak nagłe tycie lub chudnięcie, ciąża, a nawet szybki wzrost ciała w okresie nastoletnim powodują, że na gładkiej dotąd skórze pojawiają się grube, czerwone lub purpurowe pręgi, dobrze znane jako rozstępy. Po pewnym czasie co prawda bieleją i stają się mniej widoczne, ale niestety same nie znikają. W ich pozbycie się trzeba włożyć trochę wysiłku. Oto domowe sposoby, które ci w tym pomogą.
Maska z moreli
Wiele osób korzysta z dostępnych w drogeriach morelowych peelingów do usuwania rozstępów. Bardziej skuteczna jest jednak wykonana samodzielnie maska z tych owoców .
Składniki: 2-3 morele.
Umyj owoce, przetnij na pół, usuń pestki i rozgnieć np. widelcem na gładką pastę. Nałóż ją na skórę i pozostaw na 15-20 minut, a potem zmyj ciepłą wodą. Ten domowy zabieg powtarzaj każdego dnia (możesz to robić nawet dwa razy dziennie) przez co najmniej miesiąc.
Tekst: Agnieszka Majewska/sr, kobieta.wp.pl
Aloes
Aloes znany jest ze swoich właściwości leczniczych i niezwykle skutecznego działania w przypadku każdej niemal dolegliwości skórnej. Nie inaczej jest z rozstępami. Nie dość, że łatwy do wyhodowania w domu, posiada kolagen roślinny, dzięki któremu potrafi "naprawić" także ludzką skórę. Najbardziej skuteczne jest wykorzystanie świeżego żelu z liści aloesu.
Składniki: liście aloesu.
Oderwij zewnętrzną powłokę liścia i wyjmij z niego miąższ. Nałóż go na skórę z rozstępami i pozostaw na dwie godziny, po czym zmyj ciepłą wodą.
Oleje i olejki
Naturalne oleje są doskonałymi środkami zmiękczającymi i mają właściwości lecznicze. Z powodzeniem mogą być stosowane w przypadku problemów ze skórą. Niektóre bardzo skutecznie pomagają pozbyć się rozstępów. Trzeba jedynie pamiętać, że najlepsze efekty przynosi ich regularne stosowanie. Wybrany olej należy wmasowywać w skórę z rozstępami przez około pół godziny każdego dnia (nie musi być to proces ciągły, można go podzielić na 3-4 cykle).
Oliwa z oliwek, ze wszystkimi swoimi właściwościami przeciwutleniającymi i mnóstwem składników odżywczych, jest uważana za jeden z najlepszych olejów zwalczających rozstępy, ale do tego celu nadają się także inne: olejek lawendowy, różany, geraniowy, rumiankowy. Można stosować je samodzielnie, ale można także przygotować z nich specjalną mieszankę.
Składniki: pół łyżeczki olejku lawendowego, pół łyżeczki olejku rumiankowego, 2 łyżeczki oleju migdałowego (lub innego, który posłuży za "bazę", np. olej z awokado lub olej jojoba).
Wszystkie oleje należy ze sobą wymieszać, a powstałą mieszankę wmasowywać w skórę 3-4 razy dziennie.
Sok z ziemniaków
To jeden z najtańszych i bardzo skutecznych domowych sposobów na pozbycie się rozstępów. Ziemniaki zawierają witaminę C (najwięcej jest jej w młodych warzywach), beta-karoten, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6) oraz H i K, a także minerały, głównie potas i fosfor, ale w niewielkich ilościach także magnez, wapń, żelazo i cynk. Dostarczana przez ziemniaki witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu i elastyny, może więc skutecznie przeciwdziałać rozstępom.
Składniki: średniej wielkości surowy ziemniak.
Pokrój ziemniaka w grube plastry i natrzyj nimi delikatnie skórę z rozstępami. Pozostaw na 10-15 minut i zmyj ciepłą wodą. Zamiast kroić ziemniaka w plastry, możesz go również zetrzeć na tarce i wykorzystać puszczony przez niego sok.
Sok z cytryny
Sok z cytryny uznawany jest za jeden z najlepszych naturalnych środków wybielających i zmiękczających. Ten żółty owoc bogaty jest w witaminę C i alfa-hydroksykwasy (AHA), które mają szereg pozytywnych oddziaływań na cerę, m.in. normalizują proces złuszczania warstwy rogowej oraz zwiększają nawilżenie i ujędrnienie skóry.
Składniki: cytryna.
Wyciśnięty z niej sok wsmaruj w skórę, odczekaj 10 minut i zmyj ciepłą wodą.
Aby uzyskać jeszcze bardziej skuteczne i szybciej działające remedium na rozstępy, połącz w równych proporcjach sok z cytryny z innym sokiem: sok z cytryny + sok z ogórka, sok z cytryny + sok z ziemniaków, sok z cytryny + sok pomidorowy. Po 10 minutach do zmycia mieszanki ze skóry użyj ciepłej wody.
Domowy krem z masła kakaowego i masła shea
Jeśli masz dosyć wszystkich kremów przeciw rozstępom dostępnych w drogeriach, stwórz własny ze sprawdzonych składników. Potrzebne ci będą do tego 3 produkty niezwykle przyjazne dla skóry, które często spotkać można w gotowych kosmetykach: masło kakaowe, masło shea i olejek z witaminą E.
Masło kakaowe zawiera naturalne przeciwutleniacze. Ma również właściwości nawilżające, dzięki czemu głęboko wnika w skórę i przyczynia się do poprawy jej kondycji i elastyczności, co może prowadzić do likwidacji rozstępów. Zawarte w maśle shea kwasy tłuszczowe doskonale ujędrniają i uelastyczniają skórę, a witamina E jest jednym z najsilniej działających przeciwutleniaczy, który przenika w głębokie warstwy skóry i wspomaga jej naturalny proces gojenia ran i likwidacji blizn.
Składniki na jedną porcję (można od razu zrobić więcej kremu): 2 łyżeczki masła kakaowego, 2 łyżeczki masła shea, 1 łyżeczka olejku z witaminą E.
Masło kakaowe i masło shea należy roztopić w kąpieli wodnej (wkładając je do pojemnika, który wstawiamy do naczynia z gorącą wodą) i dodać witaminę E. Po dokładnym wymieszaniu, krem przełożyć do pojemnika, w którym będzie przechowywany (po wystygnięciu będzie miał konsystencję stałą). Krem należy wmasowywać w skórę co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej po kąpieli.
Białko jajka
Białko jaja kurzego zawiera ok. 40 różnych rodzajów białek. Właśnie dlatego ma tak korzystne działanie dla skóry. Jest również bogate w witaminę A i kolagen, dzięki czemu jest skuteczne w leczeniu blizn i oparzeń. Jak najbardziej wskazane jest więc, by użyć go także do likwidacji rozstępów.
Składniki: surowe białko jaja kurzego.
W zależności od tego, jak duża powierzchnia skóry wymaga okładu, można użyć białka z dwóch jajek. Przed nałożeniem na skórę należy je nieco rozbić zwykłym widelcem. Białko zmywamy po 15 minutach używając do tego wody. Żeby po zmyciu nawilżyć skórę, można użyć balsamu lub lepiej oliwy z oliwek.
Dieta
Na koniec przepis na coś, czego co prawda nie da się wsmarować w skórę, ale bez niej żadne zewnętrznie działające środki nie przyniosą rezultatu: dieta. Skóra osoby, która chce pozbyć się rozstępów, musi być przede wszystkim bardzo dobrze nawilżona (trzeba wypijać 8-10 szklanek wody dziennie) oraz odżywiona. Jeśli "od wewnątrz" nie zostaną jej dostarczone odpowiednie składniki odżywcze, stosowanie kremów, balsamów, olejków czy masek nigdy nie przyniesie zadowalających efektów.
Czego potrzebuje skóra z rozstępami?
- białka w postaci fasoli, ryb, jaj, jogurtów, orzechów i nasion np. dyni i słonecznika.
- pokarmów bogatych w witaminy C i E, które stymulują wzrost i odbudowę tkanek skóry. Papryka, zielone warzywa liściaste, brokuły, agrest, pomarańcze, truskawki są bogate w witaminę C. Z kolei szpinak, kapusta, orzechy, oliwa z oliwek, kiwi, papaja zawierają dużo witaminy E.
Unikać natomiast należy tłuszczów nasyconych, słodyczy, białej mąki i alkoholu. W dużej mierze pozbawione są cennych składników odżywczych, mają za to mnóstwo kalorii, które powodują tycie, a co za tym idzie niepotrzebne rozciąganie skóry i rozstępy.
Tekst: Agnieszka Majewska/sr, kobieta.wp.pl