Trwa ładowanie...
d2z65o7
nasa

Najstarsza astronautka na świecie

Amerykanka Peggy Whitson, najstarsza astronautka na świecie, pobiła kolejny rekord jako kobieta z największą liczbą spacerów kosmicznych na koncie - poinformowała NASA. Whitson od listopada przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Peggy Whitson
Peggy Whitson (Getty Images)
d2z65o7

Po raz ósmy wychodząc w przestrzeń kosmiczną, Whitson pobiła poprzedni rekord wyjść w kosmos, ustanowiony przez inną Amerykankę, Suni Williams. W trakcie tego spaceru łączny czas, jaki spędziła w przestrzeni kosmicznej, oddzielona od niej jedynie specjalnym skafandrem, przekroczył 50 godzin i 40 minut.

Do 57-letniej Whitson, która z wykształcenia jest biologiem, już teraz należy tytuł najstarszej astronautki na świecie. Dodatkowo, po planowanym na czerwiec powrocie na Ziemię z ISS, będzie też najdłużej przebywającym w kosmosie obywatelem Stanów Zjednoczonych.

Wraz z innym amerykańskim astronautą, Shane'em Kimbrough, podczas zaplanowanego na 6,5 godziny spaceru, Whitson wykonywała prace przygotowawcze przy stacji dokowania na module ISS Harmony, która w przyszłości ma posłużyć jako "miejsce parkowania" dla komercyjnych kapsuł załogowych.

Kolejne wyjście w kosmos planowane jest na 6 kwietnia. Na pokładzie ISS przebywają obecnie także rosyjscy kosmonauci - Andriej Borysenko, Siergiej Ryżikow i Oleg Nowicki.

Polka na morderczej wyprawie. Karoliny nic nie zatrzyma

d2z65o7

Podziel się opinią

Share
d2z65o7
d2z65o7