Największe żywieniowe mity
Czekolada uszczęśliwia
Przez dziesięciolecia wierzono, że szpinak posiada niemal cudowne właściwości zdrowotne dzięki niezwykle wysokiej zawartości żelaza. Dopiero w 1937 roku odkryto, że źródłem tego przekonania była w istocie... pomyłka. Otóż sekretarka niemieckiego chemika, dr. Ericha von Wolfa, który w 1870 roku prowadził badania nad tym warzywem, zamiast wpisać w raporcie, że 100 gramów szpinaku zawiera 3 miligramy żelaza, pomyliła się i napisała 30 mg. Coraz więcej naszych przekonań dotyczących jedzenia okazuje się fałszem lub półprawdą. Prezentujemy najczęściej powtarzane mity żywieniowe.
Przez dziesięciolecia wierzono, że szpinak posiada niemal cudowne właściwości zdrowotne dzięki niezwykle wysokiej zawartości żelaza. Dopiero w 1937 roku odkryto, że źródłem tego przekonania była w istocie... pomyłka. Otóż sekretarka niemieckiego chemika, dr. Ericha von Wolfa, który w 1870 roku prowadził badania nad tym warzywem, zamiast wpisać w raporcie, że 100 gramów szpinaku zawiera 3 miligramy żelaza, pomyliła się i napisała 30 mg. Szpinak nie jest w tym temacie wyjątkiem. Prezentujemy najczęściej powtarzane mity żywieniowe.
Czekolada uszczęśliwia
Czekolada rzeczywiście zawiera substancje wpływające na pracę naszego mózgu, czyli pobudzającą kofeinę i teobrominę oraz fenetylaminę, która poprawia koncentrację i dodaje pozytywnej energii. Problem w tym, że substancji tych jest w czekoladzie zbyt mało, by w zauważalny sposób mogły wprowadzić nas w błogi nastrój. Gdyby tak było, szczęśliwsi powinniśmy poczuć się po zjedzeniu plasterka salami, bo fenetylaminy jest w niej więcej niż w kostce czekolady, twierdzi dr Marcia Pelchat z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii.
Słodki smak kojarzy się naszemu mózgowi z przyjemnością, dlatego też w trakcie spożywania łakoci produkuje on hormon szczęścia, dopaminę. Niestety, efekt poprawy nastroju trwa tylko trzy minuty, co udowodnili w 2007 roku psycholodzy z Uniwersytetu w Wurzburgu. Potem nastrój przygnębienia może powrócić, i to zwielokrotniony.
Na podst. Newsweek.pl (mtr/sr), kobieta.wp.pl