Nigdy więcej nie zrobisz ich inaczej. Sztuczka z 1860 roku robi furorę

A gdyby tak przygotować naleśniki, których receptura pochodzi z 1860 roku? Ich tajemnicą jest jeden składnik, który był często wykorzystywany przez ówczesne panie domu. Bez obaw, dostaniesz go w większości sklepów.

Jak zrobić naleśniki?
Jak zrobić naleśniki?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Miękkie, puszyste i złociste - takie powinny być idealne naleśniki. Choć każdy z nas robi je intuicyjnie lub kieruje się przepisami najlepszych szefów kuchni, mało kto wie o istnieniu receptury, która pochodzi z 1860 roku. Znajdziemy ją w książce kucharskiej zatytułowanej "365 obiadów", której autorką jest Lucyna Ćwierczakiewiczowa.

Przepis na naleśniki jak w 1860 roku

Lucyna Ćwierczakiewiczowa to kobieta, która nauczyła gotować pokolenia Polek. Jej przepis na naleśniki nie różni się jednak wiele od tego, który jest nam dziś znany. Ćwierczakiewiczowa skupiała się na jednym składniku, dzięki któremu stawały się delikatne i złociste.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy naleśniki bez mąki mogą się udać? My już wiemy

Sekretem naleśników jak w 1860 roku jest masło klarowane. Ćwierczakiewiczowa w oryginalny sposób miksowała także składniki. Osobno ubijała żółtka, a osobno białka. Jej naleśniki były więc prawie tak puszyste, jak omlety.

Składniki na naleśniki według przepisu Lucyny Ćwierczakiewiczowej:

  • 250 g mąki,
  • 250 ml mleka,
  • 4 jajka,
  • 30 g masła klarowanego do ciasta (+ odrobina do smażenia),
  • sól.

Przygotowanie naleśników rozpoczynamy od rozpuszczenia w garnku masła klarowanego, które następnie studzimy. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę. Do miski wsypujemy mąkę i dodajemy szczyptę soli. Wlewamy mleko oraz przestudzone masło klarowane. Dorzucamy żółtka i wszystko dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy ubitą pianę z białek. Delikatnie mieszamy je z ciastem. Na patelni rozgrzewamy odrobinę masła klarowanego. Smażymy naleśniki na złocisty kolor.

Naleśniki według Magdy Gessler

Zdaniem Magdy Gessler, sekretem doskonałych naleśników jest mąka pszenna o wysokiej zawartości glutenu i woda gazowana, która nadaje ciastu lekkości. Choć proporcje składników są kluczowe, nie wymaga jednak zawsze posiadania dokładnej miarki. Ważne jest połączenie odpowiedniej ilości mleka, wody i jajek z przesianą mąką oraz odrobiną masła klarowanego, aby ciasto miało idealną konsystencję, bez grudek.

U Magdy Gessler liczy się także kolejność dodawania składników. Wszystko należy rozpocząć od ubicia jajek ze szczyptą soli, a następnie dodania płynnych składników, takich jak mleko i woda. Dodając mąkę etapami, unikniemy powstawania grudek.

Smażenie powinno odbyć się na dobrze rozgrzanej patelni. Istotne jest, by używać wspomnianego masła klarowanego, co zapobiega przywieraniu naleśników i wzbogaca ich smak. Po usmażeniu naleśników można podawać je z różnorodnymi dodatkami - zarówno na słodko, z twarożkiem czy konfiturą, jak i na słono, z mięsnymi farszami.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)