ycipk-1buvy7

Napoje energetyczne szkodzą

Są dostępne w każdym supermarkecie, osiedlowym sklepiku i na stacji benzynowej. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, że zostały stworzone nie jako napoje chłodzące, czy gaszące pragnienie, ale przede wszystkim dla sportowców, którzy wykonują wysiłek fizyczny i przeżywają duży stres. U tych, którzy piją energy drinki na kanapie przed telewizorem, mogą doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Napoje energetyczne szkodzą
(sxc.hu)
ycipk-1buvy7

Są dostępne w każdym supermarkecie, osiedlowym sklepiku i na stacji benzynowej. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, że zostały stworzone nie jako napoje chłodzące, czy gaszące pragnienie, ale przede wszystkim dla sportowców, którzy wykonują wysiłek fizyczny i przeżywają duży stres. U tych, którzy piją energy drinki na kanapie przed telewizorem, mogą doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Reklamy napojów energetycznych obiecują, że nawet staruszek dostanie taką dawkę energii, że poleci ponad chmury. Producenci podkreślają, że zwiększają wydajność fizyczną i umysłową. Pijemy je, zamiast popołudniowej kawy, żeby ugasić pragnienie, albo dlatego, że lubią ich smak. Niewielu z nas wie, jakie reakcje wywołują w organizmie. W Polsce, podobnie jak w większości krajów, które dopuściły do powszechnego użytku energy drinki, nikt nie mówi, jak bardzo mogą być szkodliwe.

Właściwie powinny być sprzedawane wyłącznie w sklepach sportowych. Zostały bowiem opracowane dla osób, które intensywnie ćwiczą. Stymulują i przyspieszają rytm bicia serca, jeśli więc po ich spożyciu nie wykonujemy ćwiczeń fizycznych, napój może doprowadzić nawet do zawału serca, albo wylewu.

ycipk-1buvy7

Co nas pobudza?

Lubimy je, bo czujemy się po nich ożywieni i podekscytowani. A to m.in. za sprawą kofeiny i uderzeniowej dawki witaminy B12 używanej w medycynie do ratowania pacjentów, którzy stracili przytomność po spożyciu olbrzymich dawek alkoholu. Dla człowieka w pełni sił jest ona zwyczajnie za duża. Przedawkowanie tej witaminy wiąże się z zaburzeniem powstawania ciałek krwi, zmianami zwyrodnieniowymi błony śluzowej żołądka, stanami zapalnymi ust, zaburzeniem w układzie nerwowym, zaburzeniem wzrostu u dzieci i depresją.

Innym skutkiem ubocznym energetyków są choroby nerwowe, a nawet neurozy. Niektóre zawierają GLUCURONOLACTONE. Ten produkt chemiczny został stworzony w latach 60. przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Miał służyć żołnierzom w zwalczaniu stresu podczas wojny w Wietnamie. Działa jak halucynogenny narkotyk. Szybko się jednak okazało, że jest śmiertelną trucizną, wpływającą na pojawianie się migreny, guzów mózgu i chorób wątroby. Dlatego w armii został wycofany. Dziś jednak można go znaleźć w niektórych napojach energetycznych.

W barach i klubach nocnych są popularne drinki złożone z wódki i napoju energetyzującego. Tymczasem pod żadnym pozorem nie wolno pić takiej mieszkanki, bo niszczy ona wątrobę, a do tego zaatakowane miejsca nie regenerują się.

ycipk-1buvy7

POLECAMY:

Potrzebne informacje

Niektóre kraje takie jak Dania, czy Norwegia zabroniły rozprowadzania napojów energetycznych. We Francji są dostępne na rynku, ale na etykiecie muszą być widoczne informacje o ich szkodliwości. Tam, gdzie są dozwolone bez ograniczeń, a do takich krajów należy Polska, znajdują swoich zwolenników często wśród nieświadomej zagrożeń młodzieży.

Tymczasem naukowcy, którzy badali czynniki sprzyjający ryzykownym zachowaniom nastolatków i młodych dorosłych stwierdzili, że należą do nich również napoje energetyczne. Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych regularnie pije je co trzecia osoba między 12 a 24 rokiem życia.

ycipk-1buvy7

Dyrektorzy szkół zaniepokoili się tym problemem, bo coraz częściej uczniowie zgłaszają się do lekarzy z nudnościami i nieprawidłową pracą serca. A gdy kofeina przestaje działać, co następuje dość szybko, uczniowie czują się wyczerpani.

W marcu br. ”The Journal of American College Health” opublikowano raport dotyczący związku pomiędzy napojami energetycznymi, a ryzykownymi zachowaniami. Badająca uzależnienia Kathleen Miller z University of Buffalo, doszła do wniosku, że regularne i duże spożycie napojów energetycznych wpływa na ryzykowne i agresywne zachowania, takie jak przemoc, seks bez zabezpieczeń, czy sięganie po substancje psychoaktywne.

* Zamiast napojów*

Jak z samej nazwy wynika, zadaniem napojów energetyzujących jest szybkie dostarczenie organizmowi energii. Mogą one pobudzać, ale na krótko, nie poprawią jednak kondycji człowieka i nie spowodują, że stanie się wypoczęty. Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia podkreślają, że organizm czerpie energię ze spalania węglowodanów, białek i tłuszczów, zawartych w pożywieniu. W napojach energetyzujących jest jedynie kofeina i turyna, a także syntetyczne witaminy.

ycipk-1buvy7

Jeśli czujesz się senna, a czeka Cię dzień pełen wysiłku, lepiej wypić filiżankę kawy. W takich sytuacjach dobrze też robi sok pomarańczowy, który działa stymulująco na mózg. Można też zjeść kawałek czekolady i głęboko pooddychać przy otwartym oknie. Warto też pamiętać, że problemy w koncentracji powoduje niedobór magnezu.

Powinny go zażywać szczególnie osoby, które żyją w stresie i nadużywający kofeiny, która wypłukuje ten pierwiastek. Najlepiej się wchłaniają suplementy diety z cytrynianem magnezu, a popularny tlenek magnezu ma przyswajalność zaledwie ok. 4 proc. Na pracę umysłu zbawienny pływ ma także kwas Omega - 3.

POLECAMY:

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1buvy7

ycipk-1buvy7
ycipk-1buvy7