FitnessNawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko raka piersi i wątroby

Nawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko raka piersi i wątroby

Nawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko raka piersi i wątroby
Źródło zdjęć: © 123RF

20.08.2015 13:36, aktual.: 21.08.2015 09:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka - alarmuje „British Medical Journal”.

Nawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka - alarmuje „British Medical Journal”. Brytyjskie pismo powołuje się na dwa amerykańskie badania na ten temat, którymi objęto prawie 100 tys. osób.

Wynika z nich, że alkohol podnosi ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory, takie jak rak jamy ustnej, gardła i przełyku oraz wątroby, jelita grubego oraz piersi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za niewielkie i umiarkowane ilości alkoholu w przypadku kobiet uznaje się maksymalnie 15 g alkoholu dziennie (dwa niewielkie kieliszki wina).
Mężczyźni mogą wypić dwa razy więcej, czyli 30 g alkoholu, co odpowiada dwóm małym butelkom piwa o pojemności 355 ml.

Z najnowszych badań wynika jednak, że ryzyko raka u kobiet zwiększa nawet jeden drink dziennie, czyli 7,5 g alkoholu, a w przypadku mężczyzn dwa drinki (15 g alkoholu). Raport podkreśla, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, ale jeśli przestrzega się zaleceń, zagrożenie chorobą nowotworową nie jest duże.

Według Cancer Research UK wszystkie rodzaje alkoholu zwiększają ryzyko zachorowania na raka. A jest ono tym większe, im częściej po niego sięgamy. Na nowotwory bardziej również narażone są osoby, które jednocześnie palą papierosy. Mniej zagrożeni są natomiast ci, którzy nigdy nie palili.

(PAP), zbw/ mki/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także