Trwa ładowanie...
d1bm9lw

Nawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko raka piersi i wątroby

Nawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka - alarmuje „British Medical Journal”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko raka piersi i wątroby
(123RF)
d1bm9lw

Nawet jeden drink dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka - alarmuje „British Medical Journal”. Brytyjskie pismo powołuje się na dwa amerykańskie badania na ten temat, którymi objęto prawie 100 tys. osób.

Wynika z nich, że alkohol podnosi ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory, takie jak rak jamy ustnej, gardła i przełyku oraz wątroby, jelita grubego oraz piersi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za niewielkie i umiarkowane ilości alkoholu w przypadku kobiet uznaje się maksymalnie 15 g alkoholu dziennie (dwa niewielkie kieliszki wina).
Mężczyźni mogą wypić dwa razy więcej, czyli 30 g alkoholu, co odpowiada dwóm małym butelkom piwa o pojemności 355 ml.

Z najnowszych badań wynika jednak, że ryzyko raka u kobiet zwiększa nawet jeden drink dziennie, czyli 7,5 g alkoholu, a w przypadku mężczyzn dwa drinki (15 g alkoholu). Raport podkreśla, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, ale jeśli przestrzega się zaleceń, zagrożenie chorobą nowotworową nie jest duże.

d1bm9lw

Według Cancer Research UK wszystkie rodzaje alkoholu zwiększają ryzyko zachorowania na raka. A jest ono tym większe, im częściej po niego sięgamy. Na nowotwory bardziej również narażone są osoby, które jednocześnie palą papierosy. Mniej zagrożeni są natomiast ci, którzy nigdy nie palili.

(PAP), zbw/ mki/

d1bm9lw

Podziel się opinią

Share

d1bm9lw

d1bm9lw