UrodaNawyki, które szkodzą cerze naczynkowej. Walcz z nimi!

Nawyki, które szkodzą cerze naczynkowej. Walcz z nimi!

Nawyki, które szkodzą cerze naczynkowej. Walcz z nimi!
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Julia Wiśniewska

03.01.2018 15:55, aktual.: 04.01.2018 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cera naczynkowa wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Reaguje szybciej i intensywniej niż cera normalna. Podstawą pielęgnacji jest stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej, jak również zmiana nawyków, które jej szkodzą.

Każdego dnia skóra poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych. W okresie zimowym często dochodzi do gwałtownych zmian temperatury, dlatego skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Dotyczy to zwłaszcza cery wrażliwej i naczynkowej. Trzeba pamiętać o jej nawilżaniu i ochronie – nie należy wychodzić bez nałożenia na twarz kremu ochronnego podczas mrozu czy wiatru. W aptekach można znaleźć całe serie kosmetyków przeznaczone do cery różnego typu. Ziaja Med kuracja naczynkowa to linia kosmetyków przeznaczonych dla osób z problemem cery naczynkowej. Mogą być one stosowane również przez osoby posiadające cerę normalną czy mieszaną, ponieważ każdy rodzaj cery wymaga ochrony przed zmieniającą się temperaturą w okresie zimowym. Jednak oprócz pielęgnacji trzeba mieć na uwadze nawyki, które szkodzą cerze z rozszerzonymi naczynkami.

Nie wysuszaj

Należy unikać wszelkich czynników nadmiernie przesuszających skórę, takich jak bezpośrednie działanie powietrza podczas korzystania z suszarki do włosów, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, przebywanie w solarium czy saunie. To głównie cera sucha jest narażona na powstawanie rozszerzonych naczynek. Dlatego tak ważne jest jej prawidłowe nawilżanie – w przeciwnym przypadku problem może narastać.

Obraz
© WP.PL

Gorące kąpiele

Pamiętaj, że długie i gorące kąpiele również nie służą cerze naczynkowej. Tak samo przemywanie twarzy ciepłą wodą – najlepiej robić to wodą o letniej temperaturze. Wysoka temperatura wpływa bezpośrednio na rozszerzenie naczyń krwionośnych i powstawanie rumienia. Poza tym twarda i chlorowana woda to zdecydowany wróg osób z problemem cery naczynkowej, więc jeśli chodzi o korzystanie z basenu – wybierz taki, w którym woda nie jest chlorowana.

Źle dobrane kosmetyki

Zrezygnujmy z kosmetyków zawierających składniki takie jak kwasy owocowe czy alkohol, które mogą powodować podrażnienia. Powinniśmy również zrezygnować z peelingów gruboziarnistych. Bardzo często mogą przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści dla cery naczynkowej. Jeśli chodzi o peelingi, to warto poszukać takich, które przeznaczone są specjalnie do tego typu cery – np. enzymatycznych.

Wysiłek fizyczny

Oczywiście aktywność fizyczna jest wskazana, ale nie nadmierna. Długie spacery czy umiarkowany fitness poprawią twoją kondycję, ale ostre treningi na siłowni mogą spowodować rozszerzanie się naczynek na twarzy i nasilenie kłopotów z cerą.

Ostre jedzenie i używki

Unikać należy również ostro przyprawionych dań, alkoholu, kawy i herbaty. Wszystko to doprowadza do rozszerzania naczynek, a zmiany stają się bardziej widoczne. Niektóre owoce i warzywa również wpływają niekorzystnie na cerę, na przykład rzodkiewka czy ostra papryka. Pamiętaj, że dieta też ma wpływ na twoją skórę.

Niektóre leki

Składniki niektórych leków doustnych oraz miejscowych mogą źle wpływać na kondycję cery naczynkowej. Bardzo często zaostrzenie zmian powoduje antykoncepcja hormonalna. W doborze leków trzeba zachować dużą ostrożność, ponieważ mogą one spowodować rozszerzenie naczynek oraz reakcję alergiczną. Przy problemach z cerą naczynkową, dobór leków należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Nieprzyjazna pogoda

Na nią wpływu nie mamy. Jednak jeśli to możliwe, unikajmy wahania temperatur, nadmiernej wilgoci, wiatru i mrozu. Nie zawsze niekorzystne czynniki uda się wyeliminować, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych, które pomogą nam dbać o cerę w każdych warunkach pogodowych.

Weryfikacja merytoryczna: lek. Joanna Sieniawska

Partnerem artykułu jest Ziaja

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także