ycipk-9pxovq

Nawyki, które szkodzą cerze naczynkowej. Walcz z nimi!

Cera naczynkowa wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Reaguje szybciej i intensywniej niż cera normalna. Podstawą pielęgnacji jest stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej, jak również zmiana nawyków, które jej szkodzą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W okresie zimowym często dochodzi do gwałtownych zmian temperatury, dlatego skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia
W okresie zimowym często dochodzi do gwałtownych zmian temperatury, dlatego skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia (123RF.COM)
ycipk-9pxovq

Każdego dnia skóra poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych. W okresie zimowym często dochodzi do gwałtownych zmian temperatury, dlatego skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Dotyczy to zwłaszcza cery wrażliwej i naczynkowej. Trzeba pamiętać o jej nawilżaniu i ochronie – nie należy wychodzić bez nałożenia na twarz kremu ochronnego podczas mrozu czy wiatru. W aptekach można znaleźć całe serie kosmetyków przeznaczone do cery różnego typu. Ziaja Med kuracja naczynkowa to linia kosmetyków przeznaczonych dla osób z problemem cery naczynkowej. Mogą być one stosowane również przez osoby posiadające cerę normalną czy mieszaną, ponieważ każdy rodzaj cery wymaga ochrony przed zmieniającą się temperaturą w okresie zimowym. Jednak oprócz pielęgnacji trzeba mieć na uwadze nawyki, które szkodzą cerze z rozszerzonymi naczynkami.

Nie wysuszaj

Należy unikać wszelkich czynników nadmiernie przesuszających skórę, takich jak bezpośrednie działanie powietrza podczas korzystania z suszarki do włosów, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, przebywanie w solarium czy saunie. To głównie cera sucha jest narażona na powstawanie rozszerzonych naczynek. Dlatego tak ważne jest jej prawidłowe nawilżanie – w przeciwnym przypadku problem może narastać.

WP.PL
Podziel się
ycipk-9pxovq

Gorące kąpiele

Pamiętaj, że długie i gorące kąpiele również nie służą cerze naczynkowej. Tak samo przemywanie twarzy ciepłą wodą – najlepiej robić to wodą o letniej temperaturze. Wysoka temperatura wpływa bezpośrednio na rozszerzenie naczyń krwionośnych i powstawanie rumienia. Poza tym twarda i chlorowana woda to zdecydowany wróg osób z problemem cery naczynkowej, więc jeśli chodzi o korzystanie z basenu – wybierz taki, w którym woda nie jest chlorowana.

Źle dobrane kosmetyki

Zrezygnujmy z kosmetyków zawierających składniki takie jak kwasy owocowe czy alkohol, które mogą powodować podrażnienia. Powinniśmy również zrezygnować z peelingów gruboziarnistych. Bardzo często mogą przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści dla cery naczynkowej. Jeśli chodzi o peelingi, to warto poszukać takich, które przeznaczone są specjalnie do tego typu cery – np. enzymatycznych.

Wysiłek fizyczny

Oczywiście aktywność fizyczna jest wskazana, ale nie nadmierna. Długie spacery czy umiarkowany fitness poprawią twoją kondycję, ale ostre treningi na siłowni mogą spowodować rozszerzanie się naczynek na twarzy i nasilenie kłopotów z cerą.

Ostre jedzenie i używki

Unikać należy również ostro przyprawionych dań, alkoholu, kawy i herbaty. Wszystko to doprowadza do rozszerzania naczynek, a zmiany stają się bardziej widoczne. Niektóre owoce i warzywa również wpływają niekorzystnie na cerę, na przykład rzodkiewka czy ostra papryka. Pamiętaj, że dieta też ma wpływ na twoją skórę.

ycipk-9pxovq

Niektóre leki

Składniki niektórych leków doustnych oraz miejscowych mogą źle wpływać na kondycję cery naczynkowej. Bardzo często zaostrzenie zmian powoduje antykoncepcja hormonalna. W doborze leków trzeba zachować dużą ostrożność, ponieważ mogą one spowodować rozszerzenie naczynek oraz reakcję alergiczną. Przy problemach z cerą naczynkową, dobór leków należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Nieprzyjazna pogoda

Na nią wpływu nie mamy. Jednak jeśli to możliwe, unikajmy wahania temperatur, nadmiernej wilgoci, wiatru i mrozu. Nie zawsze niekorzystne czynniki uda się wyeliminować, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych, które pomogą nam dbać o cerę w każdych warunkach pogodowych.

Weryfikacja merytoryczna: lek. Joanna Sieniawska

Partnerem artykułu jest Ziaja

ycipk-9pxovq
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-9pxovq

ycipk-9pxovq
ycipk-9pxovq