Nie jedz takich ziemniaków. Są trujące

Ziemniaki są pyszne i pożywne, ale tylko pod warunkiem, że nie są zielone. Jeśli znajdziemy takie w kuchni, musimy je natychmiast wyrzucić. Występuje w nich trująca substancja, która może nawet doprowadzić do śmierci.

Jeśli kartofle są zielonkawe, wypuszczają pędy nie nadają się do jedzenia
Jeśli kartofle są zielonkawe, wypuszczają pędy nie nadają się do jedzenia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

31.01.2024 | aktual.: 31.01.2024 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pyry, ziemniaki, kartofle. Można śmiało powiedzieć, że to jedno z ulubionych warzyw Polaków, które często ląduje na naszych stołach. Ziemniaki z wody z dodatkiem koperku stanowią idealny dodatek do obiadu, sałatka ziemniaczana to znakomity pomysł na kolację, a frytki… No kto nie lubi frytek? Zanim jednak zabierzemy się do obierania i gotowania porcji ziemniaków, warto dobrze im się przyjrzeć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zielone ziemniaki są niebezpieczne dla zdrowia

Ziemniaki trzeba przechowywać w odpowiedni sposób: w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach. Jeśli o to nie zadbamy i będziemy trzymać je zbyt długo w ciepłym i jasnym miejscu, szybko dostrzeżemy, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Zaczynają się zielenić i puszczają pędy. Gdy tak się stanie, nie nadają się do spożycia, ponieważ niebezpiecznie wzrasta w nich stężenie solaniny. Jest to trujący związek z grupy glikoalkaloidów, występujący głównie w pędach roślin psiankowatych oraz właśnie kiełkujących ziemniakach. Spożycie prowadzi do zatrucia pokarmowego.

Na temat trujących ziemniaków wypowiedziała się w programie "Dzień Dobry TVN" Paulina Ihnatowicz, dietetyk ze specjalnością dietetyki klinicznej oraz sportowej.

Jakie są objawy zatrucia solaniną?

Ziemniaki wytwarzają niewielkie ilości solaniny, ale jej stężenie zwiększa się w momencie wypuszczania kiełków i pędów. W naturalnym środowisku jej zadaniem jest ochrona rośliny przed bakteriami, grzybami i szkodnikami. Jeśli solanina w znacznym stężeniu dostanie się do organizmu człowieka, może dojść do zatrucia.

Objawy pojawiają się po kilku godzinach od spożycia szkodliwej substancji. Należą do nich przede wszystkim zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle brzucha i głowy, biegunka, wymioty oraz nadmierne pocenie się. W skrajnych przypadkach zatrucie może doprowadzić do śpiączki i śmierci.

Uwaga, takie ziemniaki nie nadają się do jedzenia

Na szczęście bardzo łatwo rozpoznać ziemniaki, które nie nadają się już do spożycia. Zdrowe okazy powinny mieć w miarę jednolitą, brązową skórkę oraz białe lub żółte wnętrze (o ile nie jest to gatunek, który wyróżnia się specyficzną barwą). Jeśli kartofle są zielonkawe, wypuszczają pędy i mają charakterystyczne "oczka", to znaczy, że zaczynają kiełkować. Takie ziemniaki są niebezpieczne do jedzenia, więc musimy albo je wyrzucić, albo bardzo starannie obrać. Najwięcej solaniny gromadzi się w kiełkach i w łupinie, dlatego musimy je wykroić z dużym zapasem (ok. 1 cm grubości).

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Komentarze (2)