Nawet 5 tys. zł kary. Natychmiast wynieś z piwnicy

Czego nie można przechowywać w piwnicy?
Czego nie można przechowywać w piwnicy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.06.2024 15:17, aktual.: 04.06.2024 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet 5 tys. zł kary grozi za trzymanie w piwnicy substancji łatwopalnych, takich jak benzyna, olej czy farby. Zakazane są również substancje pirotechniczne, np. fajerwerki. Za co jeszcze możemy dostać mandat?

Piwnica to popularne miejsce do przechowywania różnorodnych rzeczy, od przetworów domowych po narzędzia i sprzęty ogrodnicze. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że niektóre przedmioty pod żadnym pozorem nie powinny się tam znaleźć.

Mandat za materiały łatwopalne w piwnicy

Przechowywanie substancji łatwopalnych w piwnicy jest surowo zabronione. Pomieszczenia te często nie są dobrze wentylowane, co zwiększa ryzyko wybuchu lub pożaru. Upewnijmy się więc, że nie trzymamy tam rozpuszczalników, farb, kanistrów z benzyną oraz olei.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zabronione jest też trzymanie w niej akumulatorów samochodowych. Jak przypomina Polsat News, zawierają one substancje chemiczne, które mogą emitować szkodliwe opary, a także stanowić ryzyko pożarowe w przypadku wycieku kwasu.

Należy usunąć z piwnicy również butle z gazem (nawet puste), używane do kuchenek turystycznych czy grilli. W przypadku wycieku gazu, który jest cięższy od powietrza, gaz gromadzi się na poziomie podłogi, co stwarza ogromne zagrożenie wybuchowe.

Za trzymanie w piwnicy przedmiotów zawierających składniki łatwopalne, materiałów pirotechnicznych czy wybuchowych, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, może grozić mandat w wysokości od 20 do nawet 5 tys. zł. Mandat może wystawić zarówno policja, jak i straż pożarna.

Uwaga na fajerwerki

Kolejną grupą przedmiotów, których nie możemy przechowywać w piwnicy, są materiały pirotechniczne, w tym fajerwerki. Są wysoce niebezpieczne, a w razie przypadkowego zapłonu są w stanie spowodować bardzo poważne uszkodzenia. Jeśli się ich nie pozbędziemy, możemy zostać ukaranym mandatem, sięgającym najczęściej do 5 tys. zł.

Unikajmy też stawiania w przejściu dużych mebli, które potencjalne mogą utrudnić ewakuację w przypadku zagrożenia. Zgodnie z Art. 82. Kodeksu wykroczeń o niewykonywaniu obowiązków przeciwpożarowych, każdy, kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji podlega karze aresztu, grzywny albo nagany. Wysokość grzywny w tym przypadku to 200 zł.

Kolejna grupa to przedmioty, za które nie zostaniemy ukarani mandatem, ale których lepiej nie przechowywać w komórce lokatorskiej. Należą do nich ubrania, książki, gazety czy czasopisma, co związane jest z ryzykiem pożaru w piwnicach.

Lepiej nie zostawiać tam również drogiego sprzętu np. sportowego, ponieważ może być on przynętą dla złodzieja.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także