Mówili o niej "Kopciuszek z Australii". Kim jest żona duńskiego króla?

Mówili o niej "Kopciuszek z Australii". Kim jest żona duńskiego króla?

Król i królowa Danii
Król i królowa Danii
Źródło zdjęć: © Instagram | detdanskekongehus
31.01.2024 16:06, aktualizacja: 31.01.2024 18:16

Król Danii Fryderyk X przebywa obecnie w Polsce. W podróży nie towarzyszy mu jednak jego żona - Maria Elizabeth Donaldson. Para poznała się przypadkiem, a historia ich miłości to niemalże odzwierciedlenie bajki o Kopciuszku.

Na początku tego roku, dotychczasowa, 83-letnia królowa Danii Małgorzata II ogłosiła swoją abdykację. W niedzielę, 14 stycznia, na tronie zasiadł syn byłej monarchinii - Fryderyk X, a tym samym nową królową tego kraju została jego żona - Maria.

Para jest razem od wielu lat. Wspólnie wychowują czwórkę dzieci: księcia Chrystiana, księżniczkę Izabelę, księcia Wincentego i księżniczkę Józefinę. Choć dziś Maria jest uwielbiana przez Duńczyków, początki jej relacji z następcą tronu nie należały do najłatwiejszych.

Kim jest żona duńskiego Króla?

Królowa Maria urodziła się 5 lutego 1972 roku w Australii. W dzieciństwie chciała zostać weterynarzem. Chętnie uprawiała też sport - pływała, grała w koszykówkę i jeździła konno. Ukończyła studia na Uniwersytecie Tasmańskim prawo handlowe i marketing, a następnie do Melbourne i Sydney, gdzie pracowała w firmach zajmujących się reklamą i marketingiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W 1997 roku nagle zmarła mama przyszłej królowej, a sama Maria przyznała, że był to dla niej ogromny cios. Po śmierci matki postanowiła nie odkładać marzeń na później, zrezygnowała z pracy i zaczęła podróżować po świecie. Choć otrzymała propozycję pracy w Szkocji, skąd pochodzą jej rodzice, postanowiła wrócić do Australii, gdzie - jak się później okazało - poznała swojego przyszłego męża.

Romantyczna historia miłosna

Maria i Fryderyk poznali się przypadkiem 16 września 2000 r. w jednym z pubów w Sydney. Książę przebywał tam na igrzyska olimpijskie, nie wiedzą wtedy jeszcze, że wyjazd diametralnie zmieni jego życie. Po udanym wspólnym wieczorze, przez pewien czas kontynuowali znajomość telefonicznie i mailowo.

Informację o związku przyszłego króla z dziewczyną z Australii ujawniła plotkarska gazeta "Sydney Sun Herald". Niedługo później Maria przeprowadziła się do Europy i para zamieszkała razem. Początkowo musieli się mierzyć z niechęcią rodziny królewskiej, a media rozpisywały się na temat wybranki księcia, wspominając m.in. o tym, że lubiła imprezy i próbowała swoich sił w modelingu. Królową Małgorzatę II poznała niespodziewanie, gdy ta postanowiła wpaść do zakochanych na kawę.

Po zaakceptowaniu związku przez rodziców księcia, para zaczęła się pojawiać razem publicznie. Następnie ogłosili zaręczyny, a ich ślub odbył się 14 maja 2004 w katedrze kopenhaskiej. Maria zrzekła się obywatelstwa Australii i przystąpiła do Kościoła Luterańskiego. Nauczyła się też duńskiego i z czasem podbiła serca mieszkańców tego kraju, angażując się m.in. w założoną przez nią organizację Mary Fonden, walczącą z przemocą domową. Po abdykacji Małgorzaty II Maria oficjalnie została królową Danii.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta