UrodaNie rób tego dla urody - narażasz zdrowie i życie

Nie rób tego dla urody - narażasz zdrowie i życie

Nie rób tego dla urody - narażasz zdrowie i życie

Kobiety od wieków stosowały rozmaite mikstury, które miały zapewnić im nienaganny wygląd. Są też bardziej od mężczyzn odporne na ból, więc zgadzały się na stosowanie praktyk, dzięki którym wyglądały na szczuplejsze (noszenie gorsetów) czy miały większe szanse na znalezienie lepszego męża.

Kobiety od wieków stosowały rozmaite mikstury, które miały zapewnić im nienaganny wygląd. Są też bardziej od mężczyzn odporne na ból, więc zgadzały się na stosowanie praktyk, dzięki którym wyglądały na szczuplejsze (noszenie gorsetów), czy miały większe szanse na znalezienie lepszego męża.

Nie wszystkie panie, które stosują popularną dietę gorsetową, wiedzą, że ten sposób na gubienie zbędnych kilogramów był popularny już kilka wieków temu.
Pierwsze gorsety pojawiły się w XIV wieku. Ich zadaniem było usztywnienie korpusu, podkreślenie i wysmuklenie talii oraz uwydatnienie biustu. Kobiety sznurowały je tak ciasno, że nierzadko prowadziło to do okaleczeń narządów wewnętrznych i krwotoków wewnętrznych.

Dietę gorsetową obecnie polecają gwiazdy, m.in. Gwyneth Paltrow i Jessica Alba. Ta ostatnia chwali się, że właśnie tak odzyskiwała figurę po obu ciążach. Dietetycy są sceptyczni. "Jeśli ktoś schudł w ten sposób, to tylko dlatego, że miał ściśnięty żołądek i każdy kęs powodował dyskomfort" - tłumaczy na łamach "Women's Health" dr Keri Peterson z Lenox Hill Hospital.

1 / 7

Wampirzy lifting

Obraz
© Eastnews

W trzecim sezonie serialu "American Horror Story" z wampirzego liftingu korzysta Delphine LaLaurie (autentyczna postać seryjnej morderczyni z Nowego Orleanu, w którą wcieliła się Kathy Bates). Tylko, że ona nie nakładała na twarz swojej krwi, a tę upuszczoną z niewolników.

Kim Kardashian (na zdjęciu) i inne gwiazdy nie są tak radykalne i korzystają ze swojej krwi. To hit kilkunastu ostatnich miesięcy. W uproszczeniu: ten zabieg ma pobudzać zmęczoną skórę do odnowy. Krew stymuluje regenerację tkanek, pobudza komórki, wspomaga proces powstawania nowych naczyń krwionośnych.

Żeby wykonać ten zabieg, wystarczy pobrać od 6 do 20 ml krwi. Następnie probówki poddaje się wirowaniu, aby oddzielić erytrocyty i leukocyty od osocza z płytkami krwi.

2 / 7

Krępowanie stóp

Obraz
© AFP

Ta niechlubna tradycja narodziła się kilka wieków temu. Chińska praktyka łamania palców u stóp dziewczynkom i owijania obolałych kończyn bandażami na szczęście ma coraz mniej zwolenników.

Najkrótsze stopy miały od 7 do 10 cm długości. Zwano je "złotym lotosem". Trzeba było je owijać bandażem do końca życia. To jedna z bardziej bolesnych praktyk spośród opisanych w tym materiale. Dodajmy, że została zakazana w pierwszej połowie XX wieku.

3 / 7

Wilcza jagoda

Obraz
© 123RF

Jakie właściwości ma wilcza jagoda? Gdy zjemy jej owoce lub liście, możemy się poważnie zatruć, a nawet umrzeć, ponieważ zawiera wiele alkaloidów. Już Rzymianki doceniły jej inne właściwości i wkraplały sok do oczu lub spożywały go w niewielkich ilościach, co powodowało rozszerzenie źrenic.

Oczy kobiet zalotnie błyszczały. Tą naturalną substancją malowały też policzki i smarowały usta.

4 / 7

Radioaktywny krem do twarzy?

Obraz
© 123RF

Francuskie kremy, pudry i pomadki marki Tho-Radia bazowały na chlorku toru i bromku radu. Nazwy tych składniki nawet dla laików nie brzmią bezpiecznie...

Nieświadomi zagrożeń producenci obiecywali, że dzięki ich stosowaniu nasza cera będzie promienna i gładka. Asortyment kosmetyków ze składnikami z tablicy Mendelejewa nie kończył się na tych upiększających dla kobiet. Można było także umyć zęby specjalną, radioaktywną pastą.

5 / 7

Ołów w proszku

Obraz
© 123RF

To nie jest żart. W ten sposób kobiety jeszcze trzy wieku temu walczyły z brudem oraz bliznami.

Wierzyły, że ołów (podkreślały nim oczy) posiada właściwości lecznicze i pomaga pozbyć się infekcji takich jak np. zapalenie spojówek.

6 / 7

Dieta tasiemcowa

Obraz
© AFP

Kiedyś wiele osób celowo zarażało się tasiemcem. Obecnie można kupić tabletki zarażające nas tym pasożytem przewodu pokarmowego.

Tasiemiec odżywia się pokarmem znajdującym się w jelitach człowieka, rośnie i rozmnaża się. My chudniemy, ale też stajemy się coraz bardziej osłabieni, dopadają nas m.in. anemia, awitaminoza.
Taka "dieta" prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu, może nawet spowodować śmierć.

7 / 7

Historia makijażu

Obraz
© infografika.wp.pl

Zobacz na naszej infografice, jak wyglądała historia makijażu, kiedy kobiety zaczęły malować rzęsy, usta. Dowiedz się, kiedy kosmetyki zaczęły przeciwdziałać zmarszczkom i cellulitowi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)