Uważaj z tą rośliną. Po zasadzeniu wielu pożałowało

Bambus to niezwykle efektowna roślina, która cieszy się coraz większą popularnością. Zasadzona w ogrodzie nadaje mu egzotycznego charakteru. Uprawa niesie za sobą jednak spore ryzyko. To wyjątkowo inwazyjny gatunek. Mało komu udaje się nad nim zapanować.

Bambus jest bardzo inwazyjną rośliną
Bambus jest bardzo inwazyjną rośliną
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Sanjiv

12.06.2024 | aktual.: 12.06.2024 13:48

Bambus to popularna roślina z rodziny wiechlinowatych. Naturalnie występuje w tropikalnej i subtropikalnej części Azji, jednak można uprawiać ją także w naszym klimacie.

W sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 6 metrów wysokości. Mogłoby się wydawać, że to idealna roślina na żywopłot i alternatywa dla pospolitej tui, jednak bambus ma jedną, dużą wadę — rozrasta się zastraszającym tempie, zajmując coraz większą powierzchnię.

Niedoświadczeni ogrodnicy, którzy ulegają jego urodzie, później często żałują. Bez odpowiedniego zabezpieczenia korzenie bambusa są w stanie nawet zniszczyć fundamenty domu. A na pewno zdominować cały teren, uniemożliwiając wzrost innym gatunkom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie sadz tej rośliny w ogrodzie. Prosisz się o kłopoty

Bambus to wyjątkowa roślina ozdobna o niepowtarzalnym, orientalnym charakterze. Coraz więcej osób decyduje się zasadzić ją w swoim ogrodzie. W warunkach naturalnych jeden pęd może wydłużyć się o nawet 120 cm w ciągu doby. W naszym klimacie bambusy osiągają "zaledwie" 6 metrów wysokości.

W odróżnieniu od popularnej tui czy laurowiśni można zasadzić je zarówno w mocno nasłonecznionym jak i zacienionym miejscu. Jak często podlewać? W okresie suszy 2-3 razy w tygodniu, a w pozostałe miesiące przynajmniej raz.

Bambus jest rośliną ekspansywną.
Bambus jest rośliną ekspansywną.© Adobe Stock | Sanjiv

Jeśli rozważasz zasadzenie bambusa w ogrodzie, zastanów się dwa razy. Brytyjka Isobel Chetwood przestrzega przed uprawą rośliny, bowiem pędy wiechliny zniszczyły fundamenty jej domu - donosi "The Sun". Jak do tego doszło? Bambus jest rośliną ekspansywną. Oznacza to, że jego pędy rozrastają się bez opamiętania.

Kiedy kobieta zauważyła, że korzenie bambusa pojawiły się w jej ogrodzie, postanowiła je przyciąć. Poinformowała o tym sąsiadkę, która potraktowała je środkiem chwastobójczym. Okazało się, że preparat tylko przyśpieszył inwazję. Pędy przebiły fundamenty, a następnie wrosły w ściany i podłogi. Szkody oszacowano na 100 tys. funtów.

Jak uniknąć rozrostu bambusa?

Choć roślina jest prosta w uprawie, bywa problematyczna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre gatunki bambusa mają bardzo agresywny system korzeniowy. Roślina tworzy podziemne pędy, które rozrastają się nawet kilka metrów od łodygi. Przenikają przed chodniki, fundamenty i ściany, co prowadzi do poważnych uszkodzeń.

Jak temu zapobiec? Jeśli zależy ci na uprawie bambusa, upewnij się, że wybrany gatunek nie jest ekspansywny. Najlepszym wyborem będzie odmiana phyllostachys aureosulcata, nigra, bissetii lub fargesia. Po zasadzeniu trzeba je zabezpieczyć. Jak to zrobić? Wykop niewielki dół o głębokości 70 cm i umieść w nim plastikową bądź metalową barierę korzeniową, która zapobiegnie nadmiernemu rozrastaniu się pędów.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)