UrodaNie wyjdziesz z domu bez makijażu?

Nie wyjdziesz z domu bez makijażu?

Nie wyjdziesz z domu bez makijażu?
Źródło zdjęć: © 123RF

16.05.2012 13:59, aktual.: 25.05.2012 13:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla wielu kobiet wyjście z domu bez umalowanej twarzy jest bardziej stresujące niż rozmowa kwalifikacyjna czy pierwsza randka.

Ostatnie badania brytyjskich naukowców wykazały, że kobiety przeglądają się w lustrze przynajmniej 8 razy dziennie. Jednak prawdziwe rekordzistki robią to kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Większość pań deklaruje, że nie wyjdzie z domu bez umalowanej twarzy lub bez ujrzenia własnego odbicia w lustrze. Dlatego każda z nas powinna odpowiedzieć na proste pytanie: czy bez makijażu czuję się „naga”? Bo zdaniem ekspertów problem tkwi w naszej świadomości.

Nowe badania naukowców pokazują, że znaczna grupa kobiet jest uzależniona od makijażu. Niektóre panie przeglądają się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie w lusterku, szybie samochodu lub sklepowej witrynie. Skąd bierze się ta obsesja na punkcie wyglądu?

Brytyjska firma Simple Skincare przeprowadziła eksperyment. Zespół badaczy przeanalizował zachowanie 2000 Brytyjek. Okazało się, że większość z nich nieustannie kontroluje swój wygląd. Aż 50 proc. pań przyznało, że nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez lusterka. Natomiast 10 proc. Brytyjek stwierdziło, że używa swojej puderniczki z lusterkiem przynajmniej 10 razy dziennie.

Niepokojące są również wyniki badań przeprowadzonych przez The Renfrew Center. Z 1292 ankietowanych kobiet, 44 proc. przyznało, że czuje się źle bez makijażu, 16 proc. stwierdziło, że wygląda nieatrakcyjnie.

Tymczasem kolejny brytyjski sondaż wykazał, że dla dwóch trzecich kobiet wyjście z domu bez umalowanej twarzy jest bardziej stresujące niż rozmowa kwalifikacyjna czy pierwsza randka. Ponadto 70 proc. pań deklaruje, że nie pójdzie do pracy bez makijażu, a 31 proc. nie pokaże się bez niego nawet na treningu.

Ale uwaga: badania opublikowane w ciągu ostatnich kilku lat potwierdzają, że makijaż ma wpływ na to, jak pracownika płci żeńskiej postrzegają przełożeni, jakie cechy i zdolności mu przypisują. Z ankiety zleconej przez Procter & Gamble wynika, że kobiety, które zbyt mocno się malują, odbierane są przez pracodawców jako bardziej atrakcyjne, ale też jako mniej godne zaufania.

Chociaż badania przeprowadzone przez firmę Simple Skincare wykazały, że kobiety często przeglądają się w lusterku, to 75 proc. pań jednocześnie twierdzi, że nie lubi własnego odbicia, bo tylko wpędza je w kompleksy. Dlaczego więc kobiety tak często to robią? - Kobiety przywiązują dużą uwagę do tego, jak wyglądają. Najczęściej te, które ciągle sprawdzają swój wygląd, są bardziej nieśmiałe niż próżne - wyjaśnia dr Christine Bundy, psycholog z University of Manchester.

Zdaniem ekspertów problem tkwi w tym, że większość kobiet nie czuje się dobrze we własnej skórze, brakuje im pewności siebie. Niejednokrotnie takie osoby mają niską samoocenę i twierdzą, że makijaż podniesie ich atrakcyjność, sprawi, że poczują się piękne, zadbane oraz akceptowane. Wiele kobiet wstydzi się pokazać bez makijażu nawet swojemu partnerowi.

Co więcej, niektóre nie potrafią normalnie funkcjonować bez nałożenia odpowiednich kosmetyków na twarz. Panie boją się, że bez umalowanej buzi będą ignorowane i postrzegane jako osoby, które nie dbają o siebie. Dodatkowo kobiety za pomocą makijażu „tuszują” nie tylko mankamenty urody, ale także problemy emocjonalne: ukrywają pod warstwą pudru cienie pod oczami, zmęczenie czy stres.

Jakie rozwiązania proponują specjaliści? Rosie Molinary, autorka książki „Beautiful You: A Daily Guide to Radical Self-Acceptance”, zachęca wszystkich do dnia bez makijażu. Radzi, żeby wybrać się na spacer w „naturalnej odsłonie”, aby nasza skóra mogła odetchnąć świeżym powietrzem. A może w celu sprawdzenia stopnia uzależnienia warto zastosować proste ćwiczenie: wyjdź na spacer bez makijażu, ale za to z uśmiechem na twarzy. Sprawdź reakcje innych osób.

Poza tym nie powinnyśmy żyć w przekonaniu, że potrzebujemy wielu kosmetyków, żeby poczuć się atrakcyjniej. Są przecież inne sposoby, aby poprawić samopoczucie czy móc w pełni cieszyć się życiem. Należy pamiętać, że brak makijażu nie deprecjonuje wartości kobiety.

Tekst na podst. The Huffington Post i The Daily Mail Monika Stypułkowska/ms/(kg)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (34)
Zobacz także